| denis987 a întrebat:

Am aproape 13 ani si de azi am inceput sa fac cate 100 ridicari a greutati de 4 kg. 100 pentru deltoid, 100 pentru biceps, 100 pentru triceps, 100 pentru antebrat. E bine ca sa fac muschi la brate sau v-a trebui sa mai urc de la 100 la mai mult? Funda...

5 răspunsuri:
| thordiesel a răspuns:

Mai astepata inca vreo 3 ani, daca o ti asa poti sa faci hernie, si toate astea o sa le resimti la batranete, sfatu meu mai asteapta 3 ani

| COFETAR a răspuns:

Degeaba faci tu acum ca esti in crestere mananca bine fa si sport e bine dar asteapta sa mai cresti si pe la 15-16 ani mergi la sala cand corpul e pregatit pentru pasul asta nu stiu ce mana ai tu dar cu 4 kg haltera nu o sa vezi prea mari rezultate oh go on

| Demen169 a răspuns:

Tias da 100 de sfaturi cum poti sa faci muschi nu sa tragi ca un nemancat din ganterele alea fara de folos.Dar avand 13 ani asta inseamna ca chiar daca faci corpul tau nu asimileaza proteinele si apa din muschi bine pentru ca inca esti in crestere. Normal de sala se apuca la varsta de 18-19 ani cand toti muschii sunt in faza finala. Pentru ce vrei sa ai un corp mai bun la 13 ani, poti sa te apuci de un sport de niste flotari sau geno ca sa te mentii in forma. nu te apuca de fumat, si asta e
PS fetele sunt mai impresionate sa te comporti frumos cu ele decat sa arati ca un dulap big grin

| denis987 explică (pentru Demen169):

Imi poti da id ul tau?

| keinelust a răspuns:

Oasele se întăresc şi cresc până la vârsta de 17-18 ani. Plus că există o serie întreagă de hormoni care acţionează mai intens până la vârsta aia. Cu alte cuvinte corpul tău se dezvoltă, creşte. Dacă tu vii şi întăreşti muşchii în perioada asta rişti accidentări, mai ales că se reduce considerabil dezvoltarea oaselor. De aceea e bine ca până la 17-18 ani să faci sporturi care ajută la întărirea lor. După 18 ani poţi să te apuci liniştit de "lucrat muşchi".