| andromeda12349 a întrebat:

Salut,
Am cumpărat o aerotermă de 1800W. Aș dori să aflu ce consum are pe oră având în vedere că în județul meu kwh este de 0, 47.
Doresc formula de calcul explicită în răspuns.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca o lasi la maxim, iti consuma 1.8 kWh intr-o ora (1800 W x 1 ora = 1800 Wh = 1.8 kWh) deci te costa 0.85.
Consumul real va fi mai mic si depinde de valoarea la care pui termostatul, de marimea camerei si de cat de bine e izolata.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti functioneaza in continuu, aeroterma de 1. 8KWh consuma din buzunar 0.83 lei in fiecare ora, zilnic 20.30 lei, adica pana la 630 lei in fiecare luna.

Daca nu-l pornesti, economisesti acesti bani.

| sierra1 a răspuns:

"Aș dori să aflu ce consum are pe oră "

cred că glumești cu noi:
consum = 1.8Kw/h - asta ai cerut și asta ai scris in intrebare

| mihai69 a răspuns:

E = P x t
Cost = E x preț
Simplu, aeroterma ta consumă fix 1800 Wh (sau 1, 8 kWh).
Mda... e greu matematica asta...