| vladeusebiu a întrebat:

Salut am o problema cu o usa termopan.Atunci cand e usa deschisa ridic clanta rotesc cheia si se blocheaza, dar cand inchid usa ridic clanta si vreau sa rotesc cheia nu merge. Oare ce o fie?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se intampla la tara, multi si=au tras usi termopan si din cauza vibratiilor sau „lasarii" terenului, usa s-a descentrat si nu se mai poate incuia normal. Peste mai mult timp nici gemurile nu se mai pot inchide bine din cauza ca se lasa casa putin, vibreazza pamantul si descentreaz usa sau geamul.La usile normale de lemn se rezolva prin slefuirea partii unde nu se inchide sau incuie, insa la termopan...

| daniel176 a răspuns:

Asculta putin deschide usa si inchideo din cheie si vezi daca patratual ala care blocheaza usa de toc sa nu fie mai mare ca tocul, daca e prea mare trebuie gaurit tocul pentru ca nu are loc unde sa intre. sper ca ai inteles

| vladeusebiu explică (pentru daniel176):

Am inteles ce ai zis dar nu era de ala. Era usa putin lasata pentru ca eu am tinut-o deschisa sa se usuce peretii, am chemat baietii care au pus-o si au reglat-o de la balamale. Oricum iti multumesc foarte mult.