| Matei3012 a întrebat:

Salut, am un compresor cu butelia de 6 litri si nu e suficienta aceasta cantitate pentru ce am nevoie, as vrea sa stiu daca pot adauga o butelie suplimentara mare de la aragaz.
Adica detin o butelie de gaz in plus si sta goala de multa vreme si voiam sa stiu daca e ok ca acea butelie de gaz sa o folosesc la aer la compresor.
Se poate intampla ceva?
Multumesc pentru atentia acordata

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In principiu e ok, poti folosi butelia de aragaz pentru a stoca aer comprimat in ea.
DAR:
-trebuie un racord spre butelie care sa reziste la presiunea pe care doresti sa o atingi
-daca vopsesti, s-ar putea sa iti faca reactie vopseaua la resturile de combustibil din butelie
-compresorul probabil are un debit mic, si va umple butelia foarte greu.

Butelia mare nu iti da debit mai mare, doar aduna mai mult aer. Daca de exemplu folosesti o scula pneumatica, iar compresorul de 6l ramane fara aer in timpul folosirii ei, aceeasi treaba se va intampla si cu butelia mare, doar ca vei avea vreo 20 de secunde de lucru in plus, urmati insa de o pauza de cateva minute, pana cand se va reumple butelia.

| Matei3012 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M ar interesa numai sa nu se intample ceva sa bubuie sau asa ca in rest imi convine?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Matei3012):

La ce presiune maxima ajunge compresorul?

| Matei3012 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

8 bari pe butelie scrie maxim 15 bari
Dar am asa o frica sa nu se intample ceva sa nu bubuie sa nu ia foc?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Matei3012):

Sa ia foc nu prea sunt sanse, sa puste racordul, da!
Instalatiile pneumatice trebuie facute normal doar de o firma avizata ISCIR.
Ce faci pe cont propriu e riscul tau.