| gigigelea a întrebat:

Salut! Am un perete exterior tencuit si vopsit cu lavabila, au aparut cateva fisuri si as dori sa-i dau un tinci cu plasa si sa-l revopsesc. Cum procedez pentru a face priza buna de peretele deja vopsit cu lavabila? Exista o amorsa,, nano particule'' speciala pentru exterior, a mai folosit-o cineva, este eficienta? Multumesc!

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Verificat cu un șpaclu daca nu cedează lavabila, daca nu se scorojeste. Pornesti din dreptul unor crăpături, acolo cedează cel mai repede.
2) Daca se scorojeste, lavabila trebuie curățată bine. Apoi treci la punctul următor (2a)
2a) Daca nu se scorojeste, bine spălat
2b) Bine uscat (atenție, unii se grăbesc și nu îl lasă să se usuce bine, și nu e deloc indicat, va periclita operațiile ulterioare)
3) Dat cu amorsa. Nu trebuie sa te chinui cu smecherii care vor doar sa îți ia banii, o amorsa simpla e suficientă, daca respecți pasii operației.
3a) Bine uscat
4) Prima mina de adeziv. Ideal e sa folosești adeziv (CM 11 de la Ceresit e testat cu brio in zeci de ani de folosire), e mai puternic, sau din acela pentru izolații termice. Unii sar peste pasul asta, și nu e o problema, se discuta între meseriași daca e sau nu ok cu sau fara acest strat, dar daca vrei sa faci ca la carte, acest strat trebuie aplicat.
5) Aplici plasa, tot cu adeziv.
5a) Uscat bine.
6) Aplici înca o mînă de adeziv.
6a) Uscat bine
10) Din nou amorsa, sa nu îți manince mai apoi prea multa lavabila, și elimini astfel riscul apariției petelor.
10a) Uscat bine.
12) Aplicat lavabila primul strat
13) Aplicat al doilea strat lavabila, de regulă se poate dupa cateva ore.
14) Sărbătorești (cu bere, mici, etc), și te feliciti pentru treaba bine făcută happy

| dolceromania a răspuns:

Amorsa normala, sau cu bidineaua speli bine cu apa zona defecta!