| vio2000 a întrebat:

As dori o comparatie intre vopsea lavabila peste tinci si vopsea lavabila peste glet

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mg are perfecta dreptate, se poate da lavabila si pe tinci si pe glet, insa este pacat de banii investiti sa nu faci totul asa cum trebuie. Data peste glet vopseaua va iesi intr-adevar asa cum trebuie sa iasa, de aceea sfatul meu este sa dai doua maini de glet, cu slefuirea de rigoare.
Daca ti se par prea mari cheltuielile si efortul suplimentar, iata un mic truc la care poti apela pentru a le reduce pe ambele: pigmenteaza amorsa astfel incat sa obtii o culoare cat mai apropiata de cea a vopselei lavabile. Procedand astfel, poti renunta fara probleme la aplicarea celui de al doilea strat de vopsea. Si pentru ca tot veni vorba de straturile de vopsea, nu uita ca stratul final se da intotdeauna nediluat, conform indicatiilor producatorilor si nu inmultit cu apa, cum am auzit multi mesteri cu pretentii.
In plus, tine cont si de faptul ca aplicand vopseaua direct pe tinci, consumul pe metru patrat va fi mai mare, deci o parte din ce castigi aici pierzi dincolo...

| ianacristian a răspuns:

Tinciul este tencuiala fina care se aplica peste tencuiala grund. datorita particulelor fine ramine o suprafata fina, dar gletul este alcatuit din aditivi pe baza de cuart(vb aici de gletul de finisaj, de ex ct127, cel mai fin glet), asa ca suprafata daca va uitait atent, luceste. oricit de bine ar finisa meseriasul nu poate ajunge la linetea gletului doar cu tinci.lavabil peste tinci se poate aplica la exterior, la casa, gard etc.pentru suprafete fine este indicat gletul d efinisal, dupa ce in prealabil s-a aplicat gletul de profunzime (de ex ct 126)in unul sau 2 straturi(cteodata poate fi nevoie de 3 straturi). foarte importanta si amorsa care trebuie sa fie de aceeasi firma cu lavabilul, altfel pot aparea pete d eculoare(datorita reactie chimice produse la amestecarea a 2 substante antagonice.(ex daca aplicati lavabil savana, amorsa sa fie tot savana, si colorantul la fel.)pentru ma multe detalii va stau la dispozitie pe id de mess ianacristian, sau mail ianacristian@yahoo.com.tf 0765407395. o zi buna. poate imi dati fundita. daca intrati pem ail sau mess va pot pune poze de la lucrari efectuate de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinciul nu este un finisaj final si daca dati cu lavabila peste el va iesi mai cu " buburuze " sau chiar unele imperfectiuni vor iesi la iveala.
Gletul este un finisaj final, ultrafin si lavabila iese " sticla ".
In functie de ce aveti concret se poata da lavabila si pe tinci si pe glet.
Indiferent pe ce dati nu uitati de amorsa.