| Mirelemi a întrebat:

Salut! As dori sa aflu cam cât m-ar duce toate materialele pentru a construi o casa (am teren), ma interesează doar materialele. As dori sa știu minimul și maximul, multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nimeni nu iti poate spune la ce detalii lipsă dai.

| relian a răspuns:

Poate tu vrei sa pui incuietori din aur laughing de unde sa stim noi ce casa doresti tu sa faci.

Cit de mare sa fie casa,planul casei,adica fiecare camera,fiecare incapere cit de mare sa fie citi mp cit de inalta. Apoi ce tip de casa doresti,buncar asa cum fac europenii sau casa utila asa cum fac americanii?
Si tot asa vrei ieftina si buna sau vrei scumpa si prooasta laughing asa cum fac romanii?

Deci is N necunoscute pentru a spune un pret. Daca ai un plan,daca stii cum vrei sa fie casa,din ce vrei sa o faci,ce materiale etc,preturile le gasesti la dedeman,iei si tu preturi de la aia ca reper.

Spui ai teren,dar apa,canalizare,curent electric ai? Treb sa le pui si pe alea la socoteala nu doara casa,ori daca vrei sa stii doara casa cum am zis trebuie plan,daca stii ce casa vrei,restul e apa de ploaie,e simplu sa calculezi.
Treb sa stii ce fundatie vrei sa faci acolo,betonul is nu stiu cate retete de beton ce au preturi diferite,dar la fundatie eu as baga ceva bun,pentru ca fundatia este baza,pe aia odata ce o faci no mai poti schimba.

Cea mai ieftina casa,asta daca vrei ieftina si foarte eficienta este casa model american, eu pot sa construiesc o astfel de casa singur, de la A la Z, fara nici un ajutor, materialele le scot la jumate din ce construiesc romanii, cam asta este ce iti pot spune.

| johnnny123 a răspuns:

Când construiești o casă există mii de opțiuni. Din ce materiale o faci, ce calitate să aibă materialele, ce suprafață, câte niveluri, etc...

Fără detaliile astea, ce "minim" și "maxim" îți poate spune cineva?

Minimul este să-ți construiești o casă de 10 mp din chirpici. Iar maximul poate să însemne oricât de mult (dacă vrei să-i pui gresie de 500 euro/mp).

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Gresie de 500 euro/mp? Exagerezi.

| johnnny123 a răspuns (pentru darrio2007):

Am exagerat tocmai ca să ilustrez mai clar când de largă poate fi plaja de prețuri.
Dar asta nu înseamnă că nu există și gresie de 500 de euro/mp și oameni care o cumpără.