| Eusunt132 a întrebat:

Salut. As vrea sa stiu cam cat ar costa sa faci o casa, bucatarie, baie, bucatarie, sufragere, dormitor si un hol mic. Toate cheltuielile, de la 0. Terenul il am deja.
Utilizator

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

E foarte greu de estimat, mai ales la cheie, o simpla baie poate costa 3000 de lei sau 30.000 de euro.
Eu as zice ca pe cumpatare (nu pe zgarcenie) te-ai putea încadra in 25.000, fara manopera, dar pe doua nivele. Adica sufragerie, bucatarie, baie jos, doua dormitoare si baie in mansarda.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de suprafata, depinde de proiect, depinde de materiale, depinde cu cine lucrezi samd... sunt foarte multe variabile,

Da eu zic ca 50-60.000 euro la cheie cu materiale decente, nimic premium.

| relian a răspuns:

Trebuie dimensiuni la fiecare Lungime, latime, inaltime. Apoi ce materiale doresti sa folosesti.
Una e sa pui o fereastra cu 1 geam sau 2 alta cu 4 geamuri si tot asa.
Una e sa folosesti caramida de aia simpla, clasica, alta e sa folosesti boltari, OSB, ori scinduri.

Te gindesti f bine la ce dimensiuni sa aiba fiecare incapere, eventual poti face si un plan, apoi ce materiale vrei sa folosesti, dupa e simplu de facut calcule.
Altfel nu merge, doar sa intrebi, care ar fi cea mai ieftina casa la o suprafata totala de X metri patrati.

Dar si in cazul asta trebuie sa spui citi metri sa aiba, daaca vrei cu pod sau fara pod, podu de regula costa destul de mult, comparativ daca faci fara pod, adica cu acoperis drept, sau acoperisu sa fie tavanu.

Plus aprobari, de la primarie, banui ca alea nu costa cine stie cit.

| Standt a răspuns:

Depinde de:
-marimea casei
-materialele folosite
-utilitatile (apa, canal, electricitate, gaze) Costurile depind de unde le aduci. Devize si aprobari racord.
-manopera (cu cine lucrezi)
-si altele de care nu-mi amintesc acum