| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, care placa pentru pat (in loc de somiera) este mai buna de PFL sau de PAL si de ce? Multumesc.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intre cele doua, e de preferat palul, cu carotaje pentru aerisire. Dar mai indicat e lemnul natur sau macar OSB.

| mihai69 a răspuns:

Niciunul.

| adryang78 a răspuns:

PAL, în niciun caz PFL. PFL-ul se folosește doar pentru placarea fundurilor de sertar sau de diverse piese de mobilier.
Atenție, PAL-ul are nevoie de suport bun. Nu sunt suficiente lonjeroanele (lateralele) și capetele patului. De obicei, la fabricile de mobilă din PAL, patul se face cât să țină până ieși pe ușă.
Soluția cea mai bună este un cadru metalic, mascat de lateralele și capetele patului, pe care să pui placa de PAL. Dacă nu ai posibilitatea să-l faci, atunci câte două cuburi din lemn sau PAL puse sub placa de susținere pe fiecare parte a patului. Un cub în dreptul mijlocului spatelui, cum stai întins, altul cam în dreptul genunchilor.