| Alberto574875878 a întrebat:

Salut, cum as putea sa izolez o camera mai bine pentru a tine caldura si ce ar trebui pentru izolare?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Izoleaz cu polistiren normal, este mai bun ca vata, ca ala extrudat si multe altele, are coeficientul de izolare mai ridicat.
Lipeste pe perete peste tot polistiren cu adeziv din ala de 5 cm este f bun.pui si pe tavan,apoi faci linga un perete fals si il imbraci cu rigips.
Sau daca peretele este destul de tare, ma refer sa poti prinde direct pe ele ceva profile poti si asa, mai ieftin, prinzi profilele de metal sau de lemn direct pe perete la anumite distante, prinzi in suruburi, dubluri dar sa stea alea nu sa cada jos la prima atingere. Apoi tot spatiu dintre lipesti polistiren de care am zis de 5 cm,dupa prinzi rigipsu in suruburi si ai terminat lucrarea,o sa ai o camera super calduroasa.
Ce trebuie sa faci este sa prelungesti prizele si intrerupatoru, sa il aduci la niveulul rigipsului, dar aia e apa de ploaie simplu.
daca jos ai putea sa pui si parchet, cu cat mai gros cu atat mai bun, ala esti o sa stai ca in baie laughing.
Referitor la cat izoleaza bvata cat izoleaza polistirenu, nu e asa cum ti-a raspuns cinea pe aici ca de 10 ori mai bine, a bagat si el din top laughing dar polistirenu normal ala alb la aceiasi grosime este superior celui extrudat sau expandat, desi persoana care ti-a dat raspuns spune cai invers, nu stie ce spune.

Uite sa luam de exemplu aceiasi grosime mai multe materiale izolatoare termic.
Sa notam de la 1 la 10 pe fiecare, cu cat are nr mai mare cu atat este mai bun izolator ok?
-vata de sticla =3-3.8
-vata minerala =2.8-3.5
-polistiren =4-5.5
-polistiren extrudat = 5
-polistiren expandat = 4.
Dupa cum observi intre cele 3 polistiren nu-i mai nici o diferenta de izolare,diferenta este la pret,iar pe tine te intereseaza sa fie ieftin.

De ce polistirenu expandat sau extrudat este scump? Pt ca are alte aplicatii, este tare si se foloseste sub betoane, sub parchet sau mai stiu eu pe unde.
Frigiderele se izoleaza cu ce anume? Cu polistiren normal, ca daca ar fi mai bun ala extrudat lear izola cu din ala.
cifrele alea ce ti-am aratat nu-s de la mine sunt de la fabricantii de materiale izolatoare si nu din Romania, din america.
Ca izolator termic cel mai bun este spuma sau placile facut din spuma, mai exact Polyisocyanorate la care cifra aia de izolare este undeva la 8.
Ma refer aici la materiale ce le poti cumpara din comert,pentru ca cel mai bun izolator termic este Aerogelul care izoleaza aproape perfect,dar ala nu se vinde, nu se foloseste deocamdata in constructii.
Daca sa zic nu vrei sa folosesti polistiren, poti izola cu vata de sticla sau minerala si la fel pe aiai o pui acolo intre profielele alea prinse de pereti, nu trebuie sa lipesti nimic, pui apoi peste rigispu, dai gled si ai terminat lucrarea.Pac pac, nu ai nevoie de meseriasi, oricine poate face asa ceva chiar si o femeie mai dezghetata nitel laughing

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Ai nevoie de polistiren extrudat, grosime intre 4 si 8 cm depinde de cati bani dispui si cat de bine vrei sa-l izolezi! chiar si pe tavan indiferent din ce e tavanul! Asta iti recomand ca e mai bun si mai simplu de facut dar numai daca nu ai soareci! Daca ai soareci atunci iti recomand sa faci cate un prete in fata fiecarui perete, ca sa nu-ti ia spatiu mult din camera, fa-l din ghips carton iar intre profilele pe care vine prins ghips cartonul pui vata minerala de care iti permiti pentru ca sunt si aici diferite grosimi! Inca ceva important: polistirenul va izola de 10 ori mai mult decat vata minerala! Poti sa-ti izolezi asa camera pe interior dar asigurate ca si usile, geamurile sunt intr-o stare buna si nu intra frigul prin ele! Bafta!