| Lester23 a întrebat:

Salut. Curand o sa urmeze sa mi se schimbe contorul de gaze de la casa(stau la curte) si eu am dat indexul mai mult decat ce scria pe contor ca la iarna sa fie mai mic.
Cand il schimba se uita la index sau are ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, se citeste indexul (real) a contorului demontat, respectiv a celui nou instalat. Se va face un proces verbal de schimbare, din care vei primi un exemplar si tu. Pastreaza-l bine!
Banii care le-ai platit in plus vor fi pastrate in contul tau si facturarile urmatoare vor tine seama de ei.

| Lester23 explică (pentru Bula):

Deci sa inteleg ca ei cand schimba contorul trebuie sa platesc dar se tin cont in facturile urmatoare?

| Bula a răspuns (pentru Lester23):

Deci:
1. Tu ai platit in plus ata de indicatia contorului vechi. Acei bani ti se pun ca plata anticipata.
2. Facturile urmatoare se vor calcula tinand cont de banii platiti anicipati, adica din valoarea facturii urmatoare se vor scadea banii tai. Astfek vei avea mai putin de platit, pana la epuizarea bailor platiti anticipat (daca ai suma mare, atunc poti avea facturi cu 0 lei de plata).

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La schimbare primesti un proces verbal in care este trecut atat indexul la demontarea contorului vechi cat si cel de la montarea contorului nou.
Pe viitor nu mai fa artificii de genul, e mult mai simplu sa platesti pur si simplu mai mult decat ti s-a facturat, astfel indexul este mereu corect iar tu ai mereu plus pe cont.

| darrio2007 a răspuns:

Da, normal. Se verifică.

| VadimIvanov a răspuns:

Da.

| Corina3434 a răspuns:

Da, citeste indexul.