| Alext54 a întrebat:

Salut, îmi puteți spune și mie cum se leagă 2 întrerupătoare cap scară pe direct?(fără întrerupător doar firele legate cât să se aprindă becul direct de la siguranță)

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca poti lega 2 întrerupătoare fara întrerupător - ori e cap scara, ori se aprinde direct din siguranță.

| relian a răspuns:

laughing cum adica cum se leaga 2 intrerupatoare cap scara, dar fara intrerupatoare laughing legi doara firele intre ele fara intrerupator, asa si becu ala va sta tot timpul aprins.

Daca asa vrei sa faci, deci sa stea becu ala aprins tot timpul, atunci trebuie sa legi firele intre ele, dar cumva sa stii ce fire ai acolo, sa le masori cu un aparat de masura.

In cazul in care ai acolo cablurile, vrei sa elimini intrerupatoarele, pentru ca nu mai poti umbla prin pereti, ori inca nu ai intrerupatoare puse, asa este?
Cum faci? Ar trebuie sa ai la locul unde vine intrerupatorul nr1 trebuie sa ai 3 fire deci fara ala de impamintare si alte 3 fire sau 4 la celalalt intrerupator, depinde de unde au luat nulul, pe unde lau dus la bec.

Ce faci? Desfaci fierele sa nu se atinga deloc intre ele la ambele locru unde urmeaza sa pui intrerupatoare si scoti si fascungu la bec, firele sa nu se atinga deloc.

Dupa dai drumul la curent si cu un aparat de masura, masori fiecare fir, atit la intrerupatorul 1 cit si la celalalt, apoi si la bec, pui o borna pe un fir si cealalta borna pe perete, pe pamint si vezi care are curent pe el.

Acel fir care are curent il markezi cu carioca, ceva marker.

Ar trebuie sa gasesti un singur fir care sa aiba curent pe el, ala sa fie faza.
Restu nu trebuie sa aiba curent deloc pe ele, nici un fir, alea fiind fire de legatura doar.

Cind ai detectat faza, inchizi de la siguranta, apoi trebuie sa detectezi fiorele de legatura.
Cum faci asta? Te duci la locul unde ai gasit faza, u aparatul de masura pe continuitate, pui o borna pe unu din firele care n-au curent acolo unde ai gasit faza si cealalta borna te duci si atingi un capat din celalalt loc unde ar trebuie sa fie al 2lea intrerupator unde is tot 3 fire dar fara faza pe ele.
Atingi pe rind si vezi la care fir suna aparatu.La care suna, ala arata ca acel fir este cel de care ai tu nevoie si il legi de firul ce ai gasit faza pe el.

Pasul urmator trebuie sa vezi ce fir duce la bec din locul unde ar trebuie sa fie intrerupatoarele.

La fel cu aparatul de masura pe continuitate, pui la bec, scoti fasungu de tot lasi firele asa despartite si atingi acolo un capt si alant capat al aparatului atingi unu din firele ramase libere, la locul unde ar trebuie sa vina intrerupatoarele, vezi care suna, daca ai gasit pe ala care suna il legi de cel pe care ai legat faza.

Deja ai legat de faza firele ce ajung la bec, acum pasul urmator trebuie sa vezi firul ramas liber la bec daca duce la nul.

Cu aparatul de masura tot pe continuitate, atingi firul de la bec, ala ce ramase nedetectat, si atinci borna aparatului de fiecare capat ramas liber in locul unde vin intrerupatoarele.
Cel care va suna, il markezi.

Urmatorul pas, verifici firele ramase nedetectate din cele 2 intrerupatoare si vezi daca suna, cel care va suna trebuie izolat la ambele capete, pe ala nul mai folosesti.
Daca o ramas ceva capat de fir singur legi la capatul ce vine de la bec, ala este nulu.

Ce am spus mai sus ar fi in cazul in care instalatia electrica a fost facuta corespunzator cu faza dusa prin intrerupator si nu la bec, asa cum fac multi romani de astia "priceputi".

Daca faza a fost dusa la bec intii, atunci trebuie alta explicatie laughing

Ca idee cand ai 2 intretupatoare cap scara ce spui, ai asa :

-Intrerupator 1- Ai 3 capete de fire acolo 1 faza si 2 nimic pe ele
-Intrerupator 2- Ai 3 capete, toate fara curent pe ele
-Bec- Ai 2 capete, nimic curent pe ele.

Cum se leaga?

- 2 capete de la fiecare intrerupator is de fapt 2 fire care leaga cele 2 intrerupatoare intre ele cap scara. Daca cablurile, capetele is desfacute si nu se ating, peste tot ar trebuie sa ai un singur capat cu faza si restul nimic pe ele.

- Intrerupatorul 1, ala este cap scara cum zici, este intrerupator special pentru asa ceva, ai 3 borne, legi la el o faza si cele 2 capete care ajung la celalalt intrerupator.
-Intrerupatorul 2 are la fel 3 borne, la 2 se leaga firele ce vin de la intrerupatorul 1, iar la borna 3 se leaga un fir care duce la bec.

- alt fir pleaca de la bec la NUL, care poate fi in doza intrerupatorului 2 sau in alta doza, aia nu mai conteaza, tot ce trebuie este sa fie legat la Nul.

Cam asa se leaga corect intrerupatoarele astea cap scara ce spui.

Multi romani leaga faza direct la bec, crezind ca daca leaga asa nu mai face intrerupatorul scinteie laughing dar de fapt tot face, pentru ca atunci cand tu pui contactu la intrerupator legi faza care vine de la bec, cu nulu care pleaca de la intrerupator laughing

Dar sa legi faza la bec nu este bine nici legal, te poti electrocuta cand umbli la bec sa schimbi de exemplu.

Acu la tine depinde ce au legat meseriasii aia acolo, ai putea avea faza la bec.
Tu trebuie sa ne spui cate fire sunt la locul unde vin cele 2 intrerupatoare, cate capete sunt acolo daca le dezlegi, adica sa le deconectezi tu si o sa ai X capete pentru fiecare intrerupator, aia trebuie sa spui sa pot sa iti dau un raspuns mai bun si clar.

| AndreiN120 a răspuns:

Pentru a lega doi întrerupătoare cap scară astfel încât becul să se aprindă direct de la siguranță, fără un întrerupător intermediar, se procedează astfel:

Se identifică firele live (faza) și neutru din cadrul celor 2 întrerupătoare. De cele mai multe ori acestea sunt marcate cu L (live), N (neutral) sau albastru și maro.

Firele live (faza) din cele 2 întrerupătoare se vor lega între ele.

La fel, firele neutre din cele 2 întrerupătoare se vor lega între ele.

Firele live (faza) și neutrului împreună se vor conecta la firele corespunzătoare ale becului.

În plus, vine alimentarea de la siguranță la firul live (faza) de la unul dintre întrerupătoare.

Practic, se creează un lanț electric continuu intre firele live/faza și neutre ale celor 2 întrerupătoare și al becului. Alimentarea vine numai de la un singur punct, siguranța.

Astfel, atunci când se activează siguranța, becul se va aprinde automat, direct prin conectarea la cele 2 întrerupătoare fără să fie nevoie de un întrerupător intermediar.

Sper că acest răspuns clarifică modul de conectare a celor 2 întrerupătoare și al becului astfel încât să se aprindă direct de la siguranță. Dacă ai nevoie de alte clarificări sau detalii, te rog să nu ezitezi să îmi adresezi întrebări suplimentare.

| UserRo10 a răspuns (pentru AndreiN120):

Pe bune?! Da-l in colo de Chat GPT.
Daca ai cap scara, dar fara intrerupatoare vei avea doar becul. Deci nu mai e cap scara

| AndreiN120 a răspuns (pentru UserRo10):

Boss-ule scriu 1000 de mesaje cu inteligenta artificiala laughing) poate nu e bun la matematica gresete. ca si omul dar la scris articole, ca pe o banda rulanta nu il trece nimeni. si vad ca-mi pica funde deci raspunsurile mele sunt bune! ca eu le citesc si fix raspunde cu o calitate artificiala de mare calitate.

| UserRo10 a răspuns (pentru AndreiN120):

Prietene analfabet functional. Chat gpt scrie mult, prost si lipsit de esenta

| AndreiN120 a răspuns (pentru UserRo10):

Mai analfabet functional ca tine nu cred si ba la intrebarea care mi-ai raspuns trebuie limbajele python si C++ ca mi-a spus gpt chat si de unde stii tu ce folosesc?

| UserRo10 a răspuns (pentru AndreiN120):

Cati 10 ani ai?

| AndreiN120 a răspuns (pentru UserRo10):

Sunt obosit ca e ora 12:49 si de aia mai gresesc din litere ca acum dau copy-paste la continut de calitate nu la ce zic altii. putem vorbi pe Facebook daca e ceva de spus bine? imi pot da mesaj pe privat si sa-mi dai numele tau de la Facebook nu vreau sa scriu mult si prost cand sunt obosit ca dupa spui ca sunt analfabet si mi se inchid ochii. rolling on the floor

| AndreiN120 a răspuns (pentru UserRo10):

Ce rusine ca iti fur fundele? cred ca are dreptate Chat gpt ca sunt oamenii toxici si nu ar trebui bagati in seama.

Bună!

În general, există situații în care nu este necesar sau nu este oportun să acordăm atenție unei persoane sau unei situații. De exemplu, dacă cineva încearcă să ne provoace sau să ne critice fără niciun motiv, putem alege să nu îi acordăm importanță și să ne concentrăm pe lucrurile pozitive din viața noastră.

Este important să evaluăm fiecare situație în parte și să decidem ce este cel mai bine pentru noi în acel moment. De asemenea, putem cere sfaturi și opinii de la persoane de încredere, cum ar fi prieteni sau familie, pentru a ne ajuta să luăm decizii mai bune.

Sper că aceste informații îți sunt de folos. Dacă ai alte întrebări, nu ezita să mă întrebi.

| UserRo10 a răspuns (pentru AndreiN120):

Https://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/
curand te vedem pe site cu alt cont. Vezi ca rapunsurile generate AI duc la blocare cont. PUP

| AndreiN120 a răspuns (pentru UserRo10):

Cum sa fie ilegal daca raspunsurile sunt de o calitate mai mare decat raspunsurile alea?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AndreiN120):

Nu sunt raspunsurile tale! e ca si cum ai copia.Adica tie ti se pare corect sa dai copy pe raspuns dat de o masinarie?
Sunt useri care au fost sanctionati pentru asa ceva.Scrie la contact si vezi ca am dreaptate.

| relian a răspuns (pentru AndreiN120):

laughing de unde ai luat informatia asta, este gresita laughing nu ai cum sa ai la fiecare intrerupator faza, daca faci asa face bum laughing

Faza ai doar la un singur intrerupator, la celalalt nu ai nimic, doar cabluri de legatura.
Ca vor deveni si astea faza, atunci cand apesi tu primul intrerupator aia e alta poveste, dar fara conectat intre ele trebuie sa ai o singura faza atit.

Vad te contrazici singur. Spui initial ca ai faza la ambele intrerupatoare, apoi mai jos ca Alimentarea, asta inseamna faza, vine doar de la siguranta laughing
Deci de unde ai tradus? Pt ca ai tradus gresit laughing Daca cablurile is deja conectate la intrerupatoare, atunci da ai faza la ambele intrerupatoare, dar faza vine doar de la unu singur si se duce si la celalalt prin cele 2 cabluri de legatura, apoi spre bec de la ultimu intrerupator.

Daca ai intrebari, nu ezita sa imi adresezi, te pot lamuri laughing eu nu-s robot, ori ce mai e ala AI de unde iei tu raspunsuri laughing

| relian a răspuns (pentru AndreiN120):

Raspunsul asta, este gresit cum ti-am explicat in alt mesaj laughing iar fundele le primesti pentru ca cel care ti le da nu stie daca este corect sau gresit, asa ca fundele tale nu au absolut nici o relevanta.

Deci AI a dato in balarii, ori tu ai tradus gresit, cred ca mai degraba tu ai tradus gresit, deci banui ca AI ala este in engleza si tu cum traduci cu Google translate e clara ce raspuns a iesit laughing