| vladeusebiu a întrebat:

Salut la cat timp se opreste si porneste la voi centrala? La flacara ma refer.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spui ca nu ai termostat.Deci centrala porneste din setarile facute dupa instalare. Daca o ai pe mod Confort porneste la cateva minute. Ceea ce determina ca pe timp friguros sa mearga aproape continuu.Eu am termostat si la timpul de acum porneste de 3 ori in 24 de ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum e setata, daca are sau nu termostat

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai depinde de centrala si termostat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am converor pe gaz si porneste doar cand e cazul. Are un termostat care masoara temperatura camerei si cand scade temperatura, pornese singura. fara asta incalzeste in prostie si factura de mori. Si la centrale este la fel.

| Peridava a răspuns:

Te referi la flacara de veghe? Depinde de centrala; citeva secunde, 1-2 minute.
Daca insa te referi la cea care arde cind merge caldura, porneste odata cu incalzirea. Depinde la ce temperaturi ai setat termostatul (daca ai).

| vladeusebiu explică:

Centrala nu are termostat i.am setat temperatura la 50 grade am in schimb robineti cu termostat la radiatoare.

| Peridava a răspuns (pentru vladeusebiu):

Inseamna ca porneste mai des, cind se raceste apa din calorifere. Acele robinete nu au un termostat real. Doar permit trecerea apei calde la un volum mic, implicit viteza mica sau mare, cum reglezi.