| UltraLex a întrebat:

Salut mi-am cumparat anul trecut o orhidee albastra de un albastru ireal stiam ca data viitiare va inflori alb dar intrebarea mea este: stiti cumva cum o pot pigmenta din nou albastra?
am auzit tot felul de metode cum ar fi injectarea pigmentului in tulpina florii dar efectul nu este extra ordinar sau punerea pigmentului direct in ghiveciul plantei desi nu cred ca ar functiona chiar si spreierea directa a florii cu pigmentul am citit pe un bloc ca cineva spunea ca a vopsito cu albastru de metil dar ma intreb, nu afecteaza floarea?
daca cunoasteti vreo metoda va rog impartasitio
Multumesc!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pui albastru de metil in apa cu care o uzi, fara sa faci o solutie prea concentrata. Planta va absorbi apa colorata si se va colora si ea. Albastrul de metil este numit colorant vital, fiindca nu omoara planta.