| SuperCoolDude a întrebat:

Salut! O să dau fundã răspunsului util.

Recomandați-mi, vă rog frumos, niște soluții de curățat bune pentru cadã, linoleum şi veceu. Cunoașteți?

Pe linoleum și în cadă am vopsit niște obiecte cu o vopsea acrilicã (spray), iar în urma vopsirii au rãmas niște pete de vopsea ( vezi pozã ).

Pozã: https://imgur.com/a/S51EUtY

Iar la veceu, am tot frecat interiorul și se duce foarte greu pata maronie din poză. Am folosit și detartrant și tot e prezentã.

Vreau să le curăț frumos.
Aveți voi niște soluții? Mulțumesc

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Te-ai pus sa vopsesti cu vopsea acrilica fara să îți iei masuri de precauție...
Vopselele acrilice sunt dintre cele mai versatile. Asta înseamnă că poți să le dai pe multe suporturi, și că țin mult și bine. Ca sa înțelegi cît de versatile sunt, trebuie sa îți spun un experiment al meu. Am vopsit pe lateral (sa fie stilul retro), cu alb, cauciucurile unei biciclete, ca bicicleta sa arate bine. Nu știam dacă va tine sau nu, dar știam de versatilitatea vopselelor acrilice. A ținut mai bine de 6 luni, pe cauciuc, deci un suport care nu accepta orice vopsea, și în condiții de exploatare extrema, atît mecanice (deformarile cauciucurilor la mers, in special la gropi) cît și de mediu (radiații solare, căldură, îngheț, umezeala). Sau: o placa de metal ce o vopsisem cu acrilice a stat mai bine de 6 ani aruncata in curte pentru a fi dată la fier vechi. In ploaie, îngheț, zăpadă, căldură, soare. După 6 ani, vopseaua a fost la fel pe tabla. Înțelegi? Cu o astfel de rezistenta te confrunți tu acum. Nu știu dacă există o soluție de curățare a lor. Pentru că au o aderenta foarte puternica, unde se prind, greu mai pot fi date jos.

| SuperCoolDude explică (pentru cristi202):

Înțeleg ce spui. Bine ca ti-ai facut bicicleta mai coolhee hee

Da, sunt foarte aderente intr-adevar.
Am pus folii peste tot împrejur, dar tot s-a raspandit aerosolul de la vopsea.

Pe linoleum am mai indepartat, fortat vopseaua cu un mop. Am insistat destul de mult si cu apa si cu miscarile mopului, dar au mai rămas urme.

In cada, tot asa am frecat bine cu niste perii si am dat cu apa calda. Tot au mai ramas niste mici pete.

Cred ca data viitoare cand mai vopsesc acopãr toată casa cu ziare laughing sa nu mai fie niciun risc

Nu cunosti, din intamplare vreo solutie de curatate anti-acrilica? big grin

| sierra1 a răspuns:

"Recomandați-mi, vă rog frumos, niște soluții de curățat bune pentru ...veceu"

ia domestos și apoi dă-le lor fundă că-și fac treaba bine! (era să zic: mare)

| SuperCoolDude explică (pentru sierra1):

Ce nebun esti laughing mersi de pont

| VoidEternal a răspuns:

Daca in cada nu reusesti cu altceva incearca cu diluant, frictiune si rabdare. Neaparat cu burete abraziv. Apoi dai cu cif si ar trebui sa se duca si reziduurile de la diluant.

| Roger645 a răspuns (pentru VoidEternal):

Daca e prea abraziv se duce smaltul. Mai bine chimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa speli cu Cif.