| MihaiCernescu a întrebat:

Salut, știe cineva dacă pe o ghirlandă cu becuri de exterior pot fi montate niște becuri CFL a câte 60w fiecare? Dacă pot vor lumina normal? Aceasta ar fi un model de ghirlandă
https://m.emag.ro/......D44R5YMBM/

Dacă nu ce model de ghirlandă sa folosesc?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

O priza buna rezista la 3500W, dar o priza nu este o ghirlanda. Normal intr-o priza de 16A veti gasi conductori electrici de cupru cu sectiunea de 2, 5 mmp. Despre acea ghirlanda nu am date tehnice, nu scrie cati amperi duce, care e puterea maxima pe bec, cat de gros este cablul etc. S-ar putea ca acea ghielanda sa rezoste fara probleme chiar si la becuri de putere mai mare, dar la fel de bine s-ar putea sa fi fost dimensionata pentru becuri LED de 5W.
O alternativa simpla ar fi sa construiesti singur ghirlanda dorita. Intr-adevar, ai nevoie de ceva rabdare, dar o poti creiona exact pe dimensiunile dorite. Ai nevoie doar de cablu cu doi conductori multifilari de minim 0, 75, de un ștecher si bineinteles dulii fara numar.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din păcate intre datele publicate pe site despre ghirlanda nu se mentioneaza puterea la care poate functiona. 10 becuri de 60W ar totaloza 600W, care nu este chiar puțin. Totuși 60W este imens pentru un bec CFL, daca te-ai referit la becuri echivalente unui bec cu filament de 60W, acestea au obicei 7-9W, caz in care pot fi montate fara probleme.

| MihaiCernescu explică (pentru regis):

Https://instalmen.ro/......6400k.html

Acest tip de bec ar trebui montat pe ghirlandă! Repet dacă aveți o alternativă la cum sa leg 10-20 de astfel de becuri aș fi recunoscător o priză bună rezistă la 1600w minim de ce nu ar rezista la 600w?

| MihaiCernescu explică (pentru regis):

Https://instalmen.ro/......6400k.html

Acest tip de bec ar trebui montat pe ghirlandă! Repet dacă aveți o alternativă la cum sa leg 10-20 de astfel de becuri aș fi recunoscător o priză bună rezistă la 1600w minim de ce nu ar rezista la 600w? Va rog ajutați-mă

| MihaiCernescu explică (pentru regis):

Ești top

| regis a răspuns (pentru MihaiCernescu):

O priza buna rezista la 3500W, dar o priza nu este o ghirlanda. Normal intr-o priza de 16A veti gasi conductori electrici de cupru cu sectiunea de 2, 5 mmp. Despre acea ghirlanda nu am date tehnice, nu scrie cati amperi duce, care e puterea maxima pe bec, cat de gros este cablul etc. S-ar putea ca acea ghielanda sa rezoste fara probleme chiar si la becuri de putere mai mare, dar la fel de bine s-ar putea sa fi fost dimensionata pentru becuri LED de 5W.
O alternativa simpla ar fi sa construiesti singur ghirlanda dorita. Intr-adevar, ai nevoie de ceva rabdare, dar o poti creiona exact pe dimensiunile dorite. Ai nevoie doar de cablu cu doi conductori multifilari de minim 0, 75, de un ștecher si bineinteles dulii fara numar.

| sierra1 a răspuns:

Fără modificări SUBSTANȚIALE, NU poți.

| zilog a răspuns:

Eu recomand becutri cu LED sau cu filamnet LED pentru ca alea nu consuma mult si nu fac caldura mare si nu dau foc la casa si nu risti sa iti ia foc cablul