| mimi2000mimi a întrebat:

Stie cineva de unde as putea cumpara,in judetul Suceava, seminte sau pui de mimosa pudica? la florarii am cautat, da n-am gasit.si nu vreau link-uri!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca la florarii nu gasesti seminte, atunci incearca la firmele alea de gradina si spatii verzi, care infiinteaza, intretin dar si au la vinzare tot felul de arbori. pomi, arbusti si flori de apartament. Daca aia nu au atunci nu vad cine ar putea avea.Nu gasesti asa seminte oriunde pentru ca planta nu prea este asa de raspindita si cautata.Deci in orasele mamri din judetul tau exista astfel de firme si acolo intrebi.Care or fi alea cautale pe net, scrie firme spatii verzi, sau intretinere, amenajare spatii verzi chestii de genul asta si vezi ce gasesti. Daca gasesti au si nr de telefon, suni intrebi si stii sigur daca sa mergi la ei sau nu.Acum aceasta planta se mai poate inmulti si prin butasi daca nu stiai.Se fac butasi semilemnificati vara se pun intr-un pamint de turba si asa obtii plante.Asta daca ai deja o planta, ori cunosti pe cineva care are si iti poate da ceva lastari.Seminte mai poti cauta pe net ceva magazine si chiar sint departe de tine poti comanda siti trimit prin posta.Ori daca ai pe careva prin tari mai calde spune-le sa iti trimita ei ceva seminte.Aceasta planta nu are asa nimic deosebit doar faptul ca la atingere frunzele se string siisi revin doar dupa jumatatea de ora sau chiar o ora.In rest nu vad nimic deosebit la aceasta planta.Dar tu se pare ca o vrei deci mai mult de ce ti-am spus nu nu te pot ajuta.