| 7uP112 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor, sie cineva cu scot petele de portocala de pe perete?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pereţii daţi cu vopsea lavabilă se curăţă folosind clăbuc de săpun, iar apoi se clătesc cu 1/2 cană de oţet alb turnată într-o căldare cu 5 litri de apă.
Sursa: http://www.sanbal-service.ro/sfaturi
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Nu, pentru că nu ai furnizat informațiile necesare, pentru că nu te pricepi la zugrăveli.
Pereții se fac așa. Cărămidă (sau alt material), mai multe straturi de tencuială, peste care sunt straturile de glet.
Peste ultimul strat de glet se zugrăvește.
Zugrăveala poate să fie cu humă, clei și pigmenți și nu ai ce să faci.
Mai este așa numitul calceo vechio, și nu ai ce să faci.
Un strat de var pufos și nu ai ce să faci. O vopsea polimeră lavabilă și aia poate să fie spălată.
Se lipește tapet.
Dacă este tapet lavabil, se spală.
Pata de zeamă de portocală în principiu nici nu se vede decât dacă te uiți foarte atent, așa că cel mai simplu este să o lași așa!
Dacă este tapet lavabil sau este o vopsea polimeră lavabilă, se poate spăla.
Eu de unde să știu cum este zugrăvit peretele de la tine de acasă, din moment ce nu ne-ei explicat asta?!
Dacă ai var pufos, humă sau calcio vechio, nu prea mai ai ce să faci, și o lași așa!
Cel mai simplu este să o lași așa, și gata.

| Azµre a răspuns:

Ce fel de perete este? Vopsit cu lavabil cu var?

| 7uP112 explică (pentru Azµre):

Are o culoare portocalie deschisa

| Azµre a răspuns (pentru 7uP112):

Eu te întreb cu ce e făcut peretele e vopsit cu lavabilă sau cu var normal, că dacă e cu lavabilă poți încerca să stergi cu un burete dacă e cu var nu ai ce face decât să văruiești iarăși.

| 7uP112 explică (pentru Azµre):

E cu lavabila

| 7uP112 explică (pentru Azµre):

Burete simplu cu apa detergent?

| Azµre a răspuns (pentru 7uP112):

Atunci încearcă să ștergi cu un burete puțin umezit la un colț, dar fiind colorată lavabila se va deschide la culoare așa că mai bine o lași cum este...

| 7uP112 explică (pentru Azµre):

Culoare e un bej inlinate spre alb

| Azµre a răspuns (pentru 7uP112):

Încearcă cum ți-am zis și vezi dacă iese.

| MMihai a răspuns (pentru 7uP112):

M-am tot gândit ce să îți scriu și între timp ai purtat o discuție cu un altul și ai spus că ai peretele dat cu o vopsea lavabilă.
Dacă este vopsea lavabilă sigur, cu un burete cu apă și detergent!
Dar din ce ai explicat tu, nu am siguranța că este, vopsea lavabilă cu adevărat.
Și până afli sigur, las-o așa.

| 7uP112 explică (pentru MMihai):

PERETELE MEU ARAT EXACT CA IN POZA ASTA http://www.renovat.ro/culori_vopsea_lavabila.php

| MMihai a răspuns (pentru 7uP112):

Nu înțeleg! Dar dacă ești foarte convins că este vopsea lavabilă, da cu apă și detergent și spală petele!