| Frumosul345 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare.
Cum pot controla temperatura ambientala pentru confort și economie la o centrala pe lemne?
Un termostat de ambient nu ar fi tocmai indicat.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poti instala un boiler de stiu si eu cate sute de litri, cu cit mai mare cu atit mai bine, apoi de acolo sa intre apa in calorifere, cu stiu si eu ce termostate prin camera, sa bage cand este nevoie de acolo din acel boiler.

Incalzirea cu lemne are numa dezavantaje, mare parte din energie se pierde pe cos laughing de confort nici pomeneala, cetralele alea trebuie curatate, trebuie intretinute si nu-i chiar asa de usor, plus sa poti controla tu temp in casa, nici o sansa, ma refer comparativ cu gazu, sau electric.

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Iesi mai bine decat cu electric, dar noile centrale in gazeificare reduc temperatura gazelor arse pe cos si poti pune chiar mana pe racordul ce iese din cazan. Vorbim de centrale facute de producatori cu renume

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Or fi, dar lemenele nu-s o solutie buna pentru incalzire, se mai folosesc inca prin tarile astea mai prapadite.Dar si acolo, daca se incalzeste clima, nu o sa mai foloseas ca oamenii lemne, poate asa sa faci un foc afara, sa faci un gratar etc.
In RO daca ai izola f bine o locuinta nu-ti trebuie cine stie ce consum de energie, aici gresesc multi romani, baga bani in betoane, in chestii ce nul ajuta cu nimic, apoi baga in energie la fel de mult, risipa mare.

| UserRo10 a răspuns:

Montezi un puffer de inmagazinare cu pompa proprie si asa izolezi cazanul de circuitul primar. La iesirea din puffer intrii in distribuitor sau direct in instalatie unde mai ai o pompa ce o poti controla cu termostate de ambianta.
Asa controlezi temperatura pe tur sa fie constanta (cu o vana cu 3 cai) si daca pui mai multe lemne decat necesar pufferul va prelua tot surplusul