| RecKinul a întrebat:

Vreau sa altoiesc un pom si nu am ceara pentru altoit (mastic). Ce pot folosi in loc? Merge cu ceara topita de la lumanari sau cu
vasilina?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vrei sa altoiesti cum? Ce metoda folosesti si ce altoiesti pom matur sau? Ceara se foloseste cind se altoieste pe un pom deja batrin sau ma rog un pom destul de mare si ai altoiul grosime cam cit un creion si portaltoiul mult mai gros.Se face altoire in despicatura, pana etc si pentru a nu se usca locul unde sa facaut acea despicatura, pana etc datorita contactului cu aerul, se izoleaza cit mai bine folosind ceara, mastic etc.Nu se foloseste vaselina pentru ca aia e pentru fiare nu pentru materii organice. Daca faci altoire in ochi atunci nu se foloseste ceara nici mastic, poti infasura locul cu folie ce se foloseste la acoperit oale, chestii de genul asta folie alimentara sau cum se mai numemste.Deci de aia se foloseste sa nu intre aer la locul operatiei. Ceara merge, doar sa verifici mai des sa nu crape si sa lase sa intre aerul.Vaselina folosesteo altundeva

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cel mai sigur ar fi cu silicon sanitar. Doar că se întărește ceva mai greu decât masticul de altoit sau ceara. Vaselina NU e bună (intră în plantă și înfundă canalele de hrănire).

| lpavel a răspuns:

Cu ceara topita de la lumanari sigur merge sau mai merge cu un noroi facut din pamant negru, de vaselina n-am mai auzit...

| smart01 a răspuns:

Salut FM1980,

Nu stiu daca te incadrezi in categoria amatorilor, sau administrezi o livada mai mare.

Insa in oricare categorie te-ai incadra, iti recomand sa apelezi la ustensile profesionale pentru altoit.

Stocker este unul dintre producatorii de renume din acest domeniu si o buna parte din produsele lor pot fi gasite si in Romania. Iti recomand in acest sens magazinul agricol online Verdon. Iti las mai jos link spre pagina cu produse pentru altoit:

http://www.verdon.ro/......ru-altoit/