Întrebare recomandată | AlexG98 a întrebat:

Salutare! Am o problema foarte mare cu puricii...in curte, pe seara daca stau ma umplu de purici..am luat solutie de la farmacia veterinara..am dat 2 seri la rand cum mi s-a indicat si tot este invazie de purici.Ce sa mai fac?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala cainii si pisicile din curte, ca puricii stau in blana lor si sar pe tine cand treci pe acolo.
Bietele animale, iti imaginezi cat sufera daca au atat de multi purici ca sar prin curte de pe ei.

| AlexG98 explică (pentru Violleta2022):

Nu detin caini si pisici ..nu e problema de la ei...si nici nu am detinut in ultima perioada, in curtea din spate sunt, ca sa zic asa, in curtea din fata nu sunt purici(unde am pavaje)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Elimina praful din curte. Acolo se adapostesc puricii.
Eu as incerca sa spal cu presiune curtea, zilnic.
https://www.foxigy.ro/......0bar-kd439

| AlexG98 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este curtea din spate... unde este iarba cosita, nu praf...nu am cum sa ud toata zona zilnic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexG98):

Atunci nu prea ai ce face... Doar sa treci la solutii chimice.
Chemi o firma de dezinsectie sau dai singur cu gaz sau motorina, fara sa speli dupa.
Dar daca acolo tii iarba pentru animale, nu cred ca iti convine sa contaminezi zona...

| RxTx a răspuns:

OPINIA mea este că multe prafuri din astea pentru purici ori or fi conținând chiar ouă de purici ori conțin ceva care să ii îmulțescă foarte rapid.
Am avut și eu o piscă care se umplea și de mai mulți purici direct proporțional cu cât mai mult praf de purici ii dădeam
și il cumpărasem de la farmacia veterinară.

Se rezolvă bătrânește spală totul cu gaz lampant
apoi spală cu șampon săpun să scapi de gaz si apoi clătește foarte foarte bine să nu rămână pic de gaz
si gata scapi de purici

vezi ca exista si la framacia veterinara o injectie care zic ei ca scapa animalele de purici si căpușe

| AlexG98 explică (pentru RxTx):

Nu este de la caini, pisici..nu detin si nici nu am detinut in ultimul an... Unde am pavaj, nu sunt purici, dar in curtea din spate unde e iarba cosita sunt cu miile..doar daca trec prin curte mi se umple piciorul de purici

| RxTx a răspuns (pentru AlexG98):

Ia 20 litri de gaz lampant si un pulverizator din ala de stropit la vie
Pulverizeaza toata suprafata

In cateva zile o sa dispara mirosul si puricii si melcii de gradina si alte insecte

| Sophieka a răspuns:

Stai asa ca sunt si remedii naturiste pe care merita sa le incerci mai intai:
1) - https://www.youtube.com/watch?v=HtpGitSPXhc
2) - https://www.youtube.com/watch?v=9Waf2Zg8UOU
3) - https://www.youtube.com/watch?v=LJZ15fzt9sY

Poti achizitiona o stropitoare cum e in videoclipul 3 si sa dai peste tot.

| Sophieka a răspuns:

Uite si ulei esential preparat pentru eliminarea puricilor si altor insecte si mai jos modul de utilizare: https://www.aromateria.ro/......-repelent/

| kr.mdy a răspuns:

Ce solutie ai dat? Eu cu Neostomosan fiola diluat la 2, 5-3 l, stropesti prin dop cu gauri.

| Frommywindowcar a răspuns:

E ca si cum te-ai plange cand nu stii cum sa scapi de tantari sau paianjeni in curte