| Dragos12211 a întrebat:

Salutare. M-am mutat pentru prima data in chirie intr-un bloc cu centtrala pe bloc. Am inteles ca se face un consum total si din consumul total se imparte la fiecare locuitor din bloc in functie de cota pe care o are. As vrea sa stiu daca exista vreo modalitate de a ma contoriza separat deoarece iarna aceasta banuiesc ca se vor scumpi foarte mult gazele si as prefera sa fac putin mai multa economie la caldura, avand in vedere ca acum se plateste la comun banuiesc ca daca as mai opri caldura nu ar fi mare diferenta la plata intretinerii. Daca am spus ceva gresit va rog sa ma corectati, nu cunosc bine subiectul si daca se pricepe cineva va rog sa ma ajute.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca asociatia de proprietari a hotărât acest mod de repartizare a cheltuielilor de incalzire, nu pre ai ce sa faci, mai ales ca si chirias.

Bula
| Bula a răspuns:

Un bloc este o unitate energetica independenta, limitata de peretii exteriori (mai ales daca este si izolat).
In interior, energia calorica (caldura) se imparte relativ uniform, peretii interior fiind incalziti din doua parti laterale + podea/tavan.
Din acest motiv, chiar daca o incapere /apartament nu este incalzit direct (prin calorifere), ea este incalzita de la incaperile /apartamentele vecine, rezultand caldura apăropiata vecinatatilor.

Suprafata (puterea de incalzire) a caloriferelor este calculata raportata cu suprafata incaperii in care este montat.

Ca urmare, impartirea cheltuielilor cu incalzirea se face in raport cu suprafata apartamentelor.
Inchiderea incalzirii unui apartament presupune plata energiei (care totusi va incalzi apartamentul) de catre restul locatarilor.
Decizia insa se va lua la nivelul Asociatiei Proprietarilor si se va cuprinde (legalizat! ) in Statutul ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit de așa ceva. Atât timp cât este centrala comuna există și contor să măsoare cat consuma fiecare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te poti contoriza separat deoarece nu esti tu proprietar si sigur proprietarul nu este de acord sa i faci tu modificari in casa, aia inseamna sa refaca instalatia din casa sa sparga sa traga țeravă, vorbeste cu proprietarul daca rte va lasa sa faci asa ceva, plus ca costă, un instalator sa i ti faca tie contorizare separata nu o face gratis. Nu ai repartitoare ce caldura? Prin alea vezi cît consumi si le opresti daca numai vrei sa consumi nimic.Si stai in frig.

| relian a răspuns:

Nu cred ca se poate ce vrei tu,sau ai putea sa montezi ceva contoare la calorifere, asta daca este de acord administratorul, sau comunitatea din acel bloc.
Nu se imparte la fiecare locuitor, se imparte la suprafata, deci platesti fctie de cit de mare este aptm.
Poate unia au o camera, altii 2-3 camere, deci nu se imparte la nr de locuitori.

La nr de locuitori se imparte apa, pentru ca foloseste fiecare, gunoi, caldura incalzesti tot aptm, poti sa stai si 10 persoane laughing tot in caldura aia sta si daca sta 1 singura persoana.
Deci cel mai indicat este sa vorbesti cu adminu si vezi ce spune ala, daca se poate sau nu.
Cum vrei tu sa faci economie la caldura? Sa inchizi caloriferele sau o parte din ele? Deci preferi sa stai in frig laughing e bun si asa rau.

| Catrice a răspuns:

Teoretic,poți monta pe calorifer repartitor cred ca ii zice.
Practic, nefiind proprietar, trebuie acordul lui.

| Vântulalb a răspuns:

Si vei sta in frig cu dureri de gat si cumparand nurofen, paracetamol, etc?
Sau cum vei suplimenta caldura? Platind la electricitate?