| amaadina a întrebat:

Salut tuturor! Cam cat sunt cheltuielile intr-o garsoniera cf2 sau 3? Fiecare garsoniera plateste cat consuma, sau consumul total al blocului se imparte la nr-ul de garsoniere din blocul respectiv? Depinde de fiecare bloc in parte? Sunt noua in acest domeniu si as dori ajutor. Orice raspuns e binevenit. Va multumesc! happy

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Daca ai contoare (gaze, apa, etc.) atunci platesti cat consumi, plus cheltuielile comune ale blocului (gunoi, curentul de pe scara, lift, reparatii, etc.)

Daca nu ai contoare, se ia dupa spatiul de locuit si numarul de persoane.

| Korrawi a răspuns:

Daca ai apometre, platesti cat consumi; raportezi in fiecare luna la administratie consumul.
Daca ai calorimetre/centrala/ contor gaze, iar platesti cat consumi.
In restul cazurilor se imparte la nr de garsoniere.
Ca exemplu, eu vara platesc la o garsoniera cam 80 de ron/luna intretinere. Am apometre.
Iarna, e cam 250 ron+ intretinerea (caldura, apa, gunoi, etc).
Bloc neizolat termic, fara calorimetre.
1 persoana.