| ToxicTpu a întrebat:

nu stiu daca am ales bine categoria... am un acvariu de 40 l. si as vrea sa am si plante naturale. dar am doar pietris nu nisip nu altceva. ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Vladimir99 a răspuns:

Si eu am avut acvariu tot doar cu pietris si am avut plante naturale. S-au comportat foarte bine, ba mai mult, se tot inmulteau si la un moment dat aveam o perdea de plante si a trebuit sa mai tai din ele. Doar ca din cauza plantelor o sa se depuna un fel de alge pe sticla acvariului si va trebui din cand in cand sa il cureti. Eu am avut acvariu de 110 litri si nu era o treaba prea dificila, la 40 de litri nu ar trebui sa ai probleme.

2 răspunsuri:
| dani9354 a răspuns:

Sfatul meu, este sa consulti un magazin de specialitate, eventual cel de animale sau site-uri http://www.nevertebrate.ro/Plante-de-acvariu

Ai grija trebuie sa ai grija de ele, sa cureti acvariul, sa-l oxigenezi, pentru ca sunt destul de sensibile! Succes!:)

| sindromforyou a răspuns:

Salut,eu am acvariu de 63 litri, cu foarte multe plante, si eu am pietris dar am cumparat de la jbl niste bile de argila car atunci cand plantezi pui langa radacina plantei o bila din aceea(se ingroapa in pietris). daca nu tii acvariul in lumina directa a soarelui nu ti se fac alge. eu nu am probleme.