| SynapseNinja a întrebat:

Vreau o informatie. Vreau sa ma mut in alt oras, din Galati in Iasi, dar cu chirie deocamdata. Pot sa imi mut domiciliul pe buletin in alt oras chiar daca stau cu chirie sau trebuie sa fiu proprietar?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In principiu se poate si daca esti chirias (cu contract de inchiriere) dar trebuie ca proprietarul sa fie de acord sa te ia in spatiu. Problema e ca majoritatea proprietarilor refuza sa faca asta. Mai simplu e sa obtii viza de resedinta (flotant) tot asa, cu contract de inchiriere valabil.

| cristi202 a răspuns (pentru andreia67):

Ai uitat sa specifici un lucru: pe propietari, ca sa ia in spatiu, ii costa. Daca spuneai si asta, era raspunsul perfect happy!

| andreia67 a răspuns (pentru cristi202):

Ce ii costa?

| cristi202 a răspuns (pentru andreia67):

Pai ii costa, daca inchiriaza prin intermediari, firma de imobiliare, e un anumit procent din chirie care ii revine firmei (trebuie sa traiasca si ea din ceva, nu? happy ), daca direct, trebuie platita o taxa la stat, nu poti face cu acte in regula, flotant, daca nu platesti la primarie o taxa. De aceea, cum si ai spus, majoritatea proprietarilor refuza sa faca asta, prefera sa ia la negru decat sa mai si plateasca. O spun ca unul care are chiriasi, insa eu ii am prin firma de imobiliare.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa fii luat in spatiu de cineva, cu contract de chirie poti obtine doar o viza de flotant