| Octavian007 a întrebat:

SalutTPU care stiti cum se face o casa din paie si cat ma costa detaliat daca se poate plz (funda + vot)

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! pai nu e mai bine sa o faci din chirpici? ca nu sunt scumpi, costa un leu bucata, si ai spor mai repede la zidit, oarecum trebuie sa ai ceva capital sa te apuci sa faci o casa+ lumina+acoperisul, nu cred ca o poti face cu mai putin de 15000 de roni, si asta numai daca nu platesti mana de lucru, ca e pericol de scumpa...

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce si-ar face cineva o casa din paie? Ma rog, fiecare cu pasaricile lui... Fata de o casa clasica, din caramida, vei economisi probabil la costul peretilor. Adica vreo 3000 de euro la o casa normala, de cca. 200 mp. Dar cum probabil vei nevoie totusi de o structura de rezistenta, de un suport pentru tencuire, de o structura speciala pentru fixarea tamplariei, a instalatiilor si a unor piese de mobilier, economia efectiva va fi cu minus, adica va costa mai mult decat o casa clasica. Si pana la urma nu vei obtine altceva decat un bordei taranesc suprateran, care va avea o valoare de piata egala sau mai mica cu valoarea terenului pe care sta.

| simf a răspuns (pentru regis):

Regis, in afara de costul initial mic, casa din baloti de paie mai are avantaje (flexibila la cutremur, izolatie termica si fonica foarte bune). are durata de exploatare 70 de ani, se ridica rapid, impactul asupra mediului e foarte mic.

regis
| regis a răspuns:

Costul initial mai mic cu 3000 de euro (desi nu am inteles cum rezolvi cu structura de rezistenta) iti va aduce o valoare finala a casei cel mult 3000 de euro. Flexibilitatea la cutremur o da structura de rezistenta, care banuiesc ca nu e tot din paie. Si daca rezista casa, sunt curios cum rezista obiectele din interior.
In privinta izolatiei probabil ai dreptate, desi sunt convins ca vata minerala are calitati superioare, totusi nu mi-as face o coliba de vata. Impactul foarte mic asupra mediului este probabil o gluma, ma indoiesc ca esti convins in sinea ta ca casa nu inseamna doar umplutura peretilor, ci camioane intregi de alte materiale. Iar impactul major asupra mediului nu este dat neaparat de materiale, impact asupra mediului are si simplul fapt ca acea casa exista.
Dar asa cum am spus, fiecare cu pasaricile lui, e liber fiecare sa construiasca asa cum crede ca este bine. Eu am tinut doar sa iti prezint dezavantajele, care dupa mintea mea sunt majore.