| NotAndreea a întrebat:

Se poate adauga pigment in vopsea email, pe baza de solvent/diluant? Intreb fiindca caut vopsea email, culoarea roz. M-am uitat la toate marcile de piata (oskar, savanna, spor, etc) dar pentru email se ofera un numar limitat de culori (alb,negru,rosu, galben...cam 7 optiuni) comparativ cu vopseaua lavabila care au paletar de sute de culori. Eu caut pe nuanta roz, dar nu am avut success in magazine sau online. Sau se pot amesteca 2 vopsele email sau ar strica compozitia vopselei?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se pot amesteca doua vopsele de acelasi tip (pe aceeasi baza, ulei sau solvent), si se obtine culoarea dorita.
Poti incerca un amestec 2:1 de rosu si un alb crem, ca sa obtii un roz placut, cald.
Pigmentii pentru lavabila nu cred ca se vor amesteca in vopseaua pe baza de solvent sau ulei.
Iar la vopseaua pe baza de diluant, se mai intampla sa nu se amestece din cauza diluantului din clasa diferita.
Recomand sa iei nuantele de la acelasi producator, aceeasi linie de vopsele, si sa verifici pe eticheta sa fie aceeasi descriere, si acelasi solvent recomandat pentru diluare.
Ca sa fii sigura ca se amesteca bine, poti face o cantitate mai mica la inceput, de proba. Asa iti dai seama si cat sa pui din fiecare culoare, ca sa obtii nuanta perfecta.

| NotAndreea explică:

Las aici raspunsul daca cineva mai intampina problema asta: aparent exista pigment pentru colorarea vopselei email, eu am gasit pe cel de la Luxens. Acum problema vine de unde il cumperi online sau in magazin fizic; fiindca online, cel putin unde l-am gasit eu, nu scrie deloc in specificatii daca este sau nu pentru email, dar in Leroy Merlin de exemplu, pe sticluta are instructiuni care spun ca este ok pentru email.