| dobrescu_mgr a întrebat:

Se poate aplica pal laminat peste linoleum deja existent?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate, dar nu prea este indicat: dedesubt se poate mucegai, deoarece linoleul este izolant, nu transpira.

5 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Nu sub nicio forma! linoleum pastreaza umezeala, in timp se increteste palul laminat! izolatia termica care o doriti de la linoleum o are palul laminal, nu este necesar linoleul intre pardoseala si pal laminat...

mlm
| mlm a răspuns:

In nici un caz, pentru ca se aduna fel de fel de ganganii si poate mucegai, scoate linoleum si curata bine, apoi pune stratul de burete subtire, iar peste parchetul laminat.

| csintalan a răspuns:

...depinde de tipul de pal, pal-exterior exista, depinde de modul de montare, pe suport suportul pe linoleu... dar stiu mesteri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu se pune PAL (Placi din Aschii de Lemn) melaminat drept pardoseala, se zgarie f usor. Daca e vorba despre parchet laminat, se poate pune pe orice fel de suport solid atata timp cat este perfect uscat. Daca linoleumul este lipit, merge. Daca nu, atunci scoate-l ca va prinde mucegai.

| lia_4397 a răspuns:

Eu stiu ca PAL_ul(placi aglomerate laminat)se foloseste doar la mobila de bucatarie, din cat am inteles din intrebarea ta vrei sa il pui pe jos in loc de parchet?