| LaviniuA a întrebat:

Stiti ce ma framanta? Era un gandac in baie, l-am bagat in cada, am dat drumul la apa si s-a dus.
Mai sunt sanse sa se intoarca?

Am zis sa nu-l omor sa nu pacatuiesc ca era duminica totusi. (oare am pacatuit?)

Apropo, unde ar fi putut ajunge?

Răspuns Câştigător
| Celdrept a răspuns:

Tu ai impresia vreodată în viata ca o sa intri în rai? E imposibil sa intri acolo,nici pocăiții nu intra mulți din ei ca sunt ipocriți de abia călugării și aia foarte putini din ei,deci, stai chill ca nu ai șanse! Cu siguranță păcătuiești cu gândul sau porți pica, invidie orice, asculți rock, vizionezi horror ai vicii..nu ai cum sa fi perfecta, noi suntem construiți sa păcătuim și fără sa vrem. Ucide tot ce prinzi, alea nu au nici un scop pe pământ, sunt scârboase și atâta tot! Se înmulțesc exploziv trebuie sa ii stârpesti pe toți!

| LaviniuA explică (pentru Celdrept):

Cam trist ce scrii. Dar care ar fi condițiile pentru o căsuța lângă poarta raiului măcar?
Adică asa intr-o zona mai selecta.

| Celdrept a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu exista nici o condiție,suntem rai cu toții, bârfim,judecam,criticam,ne credem mai presus decât alții, suntem ignoranți, rasiști, nihilisti, fasciști, avem resentimente, nu știm sa iertam și sa ne iubim aproapele, avem numai venim în noi, sa nu mai zic ca minciuna e o opera de arta la majoritatea și ca ne dam credincioși dar ne uram aproapele si semenii de moarte, nu cumva careva sa fie mai bine și sa aibă de toate imediat e taxat.
Cele 10 porunci sunt imposibil a fi întrunite de cineva, doar unii călugări respecta legile bibliei în rest cam majoritatea o incalca, cam 98% din populația lumii, din 8 miliarde! Maxim 2 -3 % sunt menționați în cartea vieții, a domnului care va moșteni împărăția domnului, nu e o inepție ce scriu e realitatea, suntem foarte rai dar ne dam toți sfinți în realitate suntem niște rahati cu ochi.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Unde sa se duca gindacu,s-a dus unde lo dus apa? adica in canalizare. Poate sa scape,ori poate muri,fctie ce este pe traseu.
Daca se opreste undeva in tevi,o mierlito? se va ineca,acolo mereu vine apa. Daca e destept si se lasa dus rapid de apa are mari sanse sa scape sa ajunga in canalizare afara si acolo urca pe peretii canizarii si poste scapa.
Asta daca nul papa bau bau ce o fi prin canalizari.
Nuti mai fa probleme de constiinta acu dupa ce iai facut vint in prapastie? trebuia sa te gindesti inainte. Puteai simplu sa deschizi fereastra,sau usa si sa il dai afara,unde treaba lui cum supravietuia,dar macar te simteai tu usurata ca nu iai facut rau.
Asa acu stai cu gindu ca ai omorit saraca vietate.
Lasa ca iti trece,asa is uni oameni mai sensibili,sincer si eu cam la fel is,de aia nu prea omor vizibil animaluri,caut sa nu ma uit,ori sa ii dau afara.

Oricum omorim multe insecte ei fara sa vrem,fara sa stim,calci pe ele nici nu stii ca ai omorit ceva.
Unde pui agricultorii care omoara insecte f multe cu otravuri,sa pritejeze plantele.

Acolo nu ai remuscari zici na,luati de aici?
Dupa cum observi depinde de situatie,te simti vinovat sau nu.
Daca ai pacatuit ca ai omorit gindacu asta? As soune ca Da ai pacatuit pentru ca acest gindac nu era un pericol pentru tine si nici pentru plante,ori alte animale deale tale.
Poate gindacu asta era unu care te ajuta.

De exemplu sunt paianjeni prin case, stau acolo si prind musculite, timtari, rar te poate pisca, o fac doar iarna cand nau ce minca ca nu-s insecte.

Asa ca esti o pacatoasa, dar stai linistita ca majoritatea oamenilor is asa.

| SpoiledBrat a răspuns:

Chiar nu ne pasa