| hans1 a întrebat:

Sunt interesat sa cumpar o bucata de pamant pentru constructia unei case, dar nu ma pricep deloc daca pentru terenul vizat se pot obtine aprobare de constructie si toate cele necesare, cine credeti ca e in masura sa ma sfatuiasca (contra cost)?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
trebuie multe acte verificate si aprobari peste aprobari, mai bine trimite un mesaj acestui utilizator
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw, te va sfatui cu siguranta
O zi frumoasa sa ai:)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand terenul trebuie sa fie in intravilanul localitatii, daca nu este nu vei primi autorizatie. Apoi du-te la primarie si intereseaza-te daca primesti autorizatie de construire. Poti intreba si vecinii, mai ales pe cei care au construit dupa 1989. Vezi daca exista si utilitatile necesare - electricitate, apa, canalizare, gaz, dupa caz.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Numai la primarie poti afla daca suprafata este sau nu apta pentru a construi.Tot acolo poti afla daca se poate obtine autorizatie de constructie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca terenul este intravilan, poti obtine autorizatie de constructie.Altfel este foarte complicat.Mergi la primaria localitatii respective pentru a obtine informatiile necesare despre acel teren.

| LIN2010 a răspuns:

Primele informatii se obtin de la Primarie, daca terenul este in intravilan poti obine cu siguranta autorizatie de construire.Succes