| AdrianFircoiu a întrebat:

Este o constructie veche(1970)in duplex.Una din părți s-a extins spate peste constructia initiala.Cum se va face delimitarea intre constructii? Conteaza dacă apele de pe o constructie pica pe terenul celuilalt?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar nu-mi inchipui ce delimitare trebuie sa se faca, fiecare stie foarte bine care este constructia lui si care este a celuilalt. Si banuiesc ca extinderea este in continuarea apartamentului propriu si nu a apartamentului celuilalt.
Fiind vorba de 2 apartamente intr-o casa nu se pune problema picaturii pe terenul aferent fiecarui apartament.
Ar putea fi o exceptie dar numai daca terenul este partajat si nu comun si este vorba de picatura de pe constructia adaugata.
Conform Codului civil nu exista prevazuta o anumita distanta de la streasina la terenul celuilalt, citez:
"ART. 611. Picãtura streşinii
Proprietarul este obligat sã îşi facã streaşina casei sale astfel încât apele provenind de la ploi sã nu se scurgã pe fondul proprietarului vecin."

| AdrianFircoiu explică (pentru Ioandelasal):

Asa mi-au raspuns cei de la asigurari, dupa ce am avut inundatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdrianFircoiu):

Bineinteles ca tot asa ti-au spus, nu puteau sa-ti spuna altceva, ar fi fost contrar legii.

| AdrianFircoiu explică (pentru AdrianFircoiu):

Mai precis mi-au recomandat sa incep operatiunea de grantuire prin justitie, cu delimitarea proprietatilor.Delimitarea este facuta dupa zidul comun, gard (daca este vechi si daca este), suprafete, relevee

| AdrianFircoiu explică (pentru Ioandelasal):

Dar s-a construit deasupra unui apartament, fara acceptul celuilalt, apa cazind peste apartament.

| AdrianFircoiu explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de ridicarea unei constructii la etaj(pe calcan)de catre o singura parte, pestre unele existente la parter, si acoperirea ei.Astfel apa vine in totalitate pe terenul celuilalt, mai ales daca nu se respecta distanta de 1, 2 m.