| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten are ivazie de gandaci in casa si nu glumesc rolling on the floor Am fost azi la el si mi-a povestit si chiar am vazut si eu cu ochii mei si am ramas socat si speriat Cica totul a inceput cand a vazut un gandac langa pat,apoi a dat cu spray de gandaci sa-l omoare si dupa au inceput sa iasa cate unul la interval de cateva minute si pana azi inclusiv, a omorat peste 10.Nici el nici restul familiei nu stie de unde au aparut gandacii. Au dat cu spray ieri,dupa a aerisit camera si la scurt timp au inceput sa vina iar. Si culmea doar in camera lui se intampla asta Casa lui este curata mereu, inclusiv camera lui deci nu se pune problema sa fie din cauza mizeriei in niciun caz. Oare va trebui sa cheme deratizarea? Pana nu rezolva ceva eu nu ma mai duc la el.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Te duci la farmacia veterinara si explici situatia, cu siguranta vei primi un sfat si un prtodus pe masura pentru a scapa de gandaci!
O seara buna happy

| Radu284 a răspuns:

Wow, peste 10 gandaci? O adevarata invazie...

| Anonimuserr a răspuns:

Nu merita sa dai cu spray de ganadci. Sunt foarte toxice si nu sunt bune denimic, ba mai rau iti faci tie.
Trebuie sa folositi Regemi (insecticid care se gasesc pe internet pe site-uri de profil) Se pune acel insecticid intr-o sticla de 0.5 L (dar cineva care se pricepe si apoi se pune acel pulverizator de la solutia de geamuri si pulverizator.
Sau sa chemati o firma de deratizare profesionala.
Trebuie sa mentioenz faptul ca Blatteria germancia (gandacul german) nu il poti omori asa usor. Ei dispar si reapar. Asa se intampla. Ei s-au acomodat de-a lungul timpului cu casele oamenilor, el fiind un gandac practic traieste afara in aer liber. Poti sa ii alungi total pentru un interval de timp si cam atat.
In orice caz trebuie cautate toate zonele unde isi depun ei oua (gauri mici si mari), aspirate colturile camerei, sau ale casei si folosirea acelui insecticid REGEMI. Inainte era Regent cel mai bun dar nu se mai comercializeaza.
Sau sa chemati o firma de deratizare, va va,, aranja" pentru 1 an 2. Ei o sa reapara. Specia aceasta de gandaci doreste sa isi caute un mediu umed, de ce nu cald + mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deratizarea e una din cele mai bune solutii, desi in timp problema s-ar putea sa reapara.