| LauraMaria55 a întrebat:

Va rog un sfat!
Stau la etaj iar dedesubt este camera părinților mei,adica este camera pe camera.
Problema este ca se aude orice zgomot cand merg se aude la ei, cand vorbesc la fel
Ceva care sa diminueze asta o exista?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pana si un covor diminueaza zgomotele. Depinde cat sunt dispusi parintii sa investeasca, se poate fonoizola tavanul lor, se poate fonoizola si podeaua din camera ta. Fonoizolatia este cu atat mai eficienta cu cat se suprapun mai multe straturi de diferite materiale, de diferite densitati. De exemplu, in camera parintilor se poate construi un tavan fals din rigips, iar in spatiul astfel creat se poate pune burete fonoizolant, pasla fonoabsorbanta, vata bazaltica, vata de sticla, polistiren etc. In camera ta, sub parchet se poate pune polistiren extrudat, folie PEE, placi fibrolemnoase samd. Sau se poate monta un underlay si o mocheta, cat mai groase.
Straturile sunt doar exemplificative, nu trebuie puse toate, se pot pune la alegere, dupa buget.

| helpforyou a răspuns:

Nu exista izolatia dintre etaje. Poti sa o faci la etaj.