| LaviniuA a întrebat:

Voi cam cata apa calda si rece consumati intr-o luna?
Eu 8 metri cubi calda, rece vreo 4 aprox. Am impresia ca e cam mult. Probabil fac astia manareli ca sa ma incarce sad

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde cate persoane. Eu consum 14-15 mc lunar, la doua persoane.
Manarelile sunt cam greu de facut, nu ai contoare?

| Simpatic a răspuns:

Am centrala termica proprie (ca majoritatea), deci in cazul meu consumul este incadrat doar ca si "apa rece", in jur de 12 m3 pe luna am eu!

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Pai si nu e multa apa?

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Multa raportat la cine si la ce? la familia de pocaiti care au 8 membri, la mine care suntem 2, la vecinii care sunt 4 insi si au consum de nimic ca fac baie 1 data la 1 luna happy
neavand un etalon nu pot aprecia daca este mult sau putin!

este totusi o cantitate!

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Da e relativ...

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Ai dreptate intr-o anumita privinta, daca ma raportez la vecini ai mei care au 6-7 m3 pe luna, da, 12 m3 sunt o cantitate mare!
insa fiecare avem un anumit consum, mai mare sau mai mic pentru ca fiecare utilizam "apa" in mai multe feluri, spalam mai des sau mai rar, ne facem baie mai des sau mai rar, folosim masina de spalat mai des sau mai rar, gatim mai des sau mai rar etc pot fi o multime de factori pentru care x si y au un consum diferit de apa!

fii fericita ca ai apa "potabila" la discretie, ca unii nu isi permit acest lux, anumite state prin Africa de exemplu;(

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

La un debit de 10 l/min ar veni 400 l in 40 minute.
Dupa calculele mele folositi apa cam o ora pe zi... stati bine.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Restul zilei am si treaba laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai nu aveti apometru?
pe ceas da consumul real. Poti intreba cat metru cub de apa rece/calda si iti calculezi cat de cat!
Apoi daca esti singura e cam mult, doar nu iti faci piscina
Poate apomerru e defect si poti cere o verificare, schimbare.Dealfel si ei ar trebui sa faca verificari.

| ReddY25 a răspuns:

N-am calculat/măsurat

| Furnicuta000 a răspuns:

Sincer habar n-am laughing
Dar stiu ca vine factura 150 lei ij fiecare luna, la 3 oameni in casa