| Bronson1 a întrebat:

Vopsea ieftina pentru ecran verde/green screen?

E culmea ca gasesti lavabila la 50-80l/5l sau mai ieftin, dar cand vine vorba de culoarea verde, pretul e de 160 lei/l sau 579 lei/3, 8l.

As vrea sa stiu daca pot lua o lavabila clasica, la un pret "normal", pentru a avea acelasi rezultat ca i cand as fi vopsit cu "super vopseaua profesionala pentru ecran verde home studio" la suprapret si daca poate cineva sa-mi recomande o nuanta/firma pentru un rezultat bun in Premiere Pro, etc.

Ma gandesc ca trebuie sa fie ceva mat, nu lucios. Si nu stiu cat conteaza nuanta, pentru editare foto/video/streaming in fata acestui fundal.

3 răspunsuri:
| andreidmbm a răspuns:

Nu lua verde, ia albastru daca e mai ieftin. Vei avea acelasi efect dorit. Si albastrul este folosit in studiourile de productie video, singuea diferenta e ca va trebui sa scapi de imbracamintea albastra.

| Bronson1 explică (pentru andreidmbm):

Initial am luat in considerare si ecranul albastru, dar majoritatea hainelor mele sunt albastre, blugi, etc. M-ar costa enorm sa incep sa-mi schimb hainele, fata de cat m-ar costa vopseaua verde. Dar sigur trebuie sa fie alternative de verde mai ieftin, care nu e facut pentru studio dar are acelasi efect!

| Bronson1 explică:

Https://www.youtube.com/watch?v=y91Sk24vRuM

Am gasit raspunsul pana la urma, se poate face vopsea verde fie adaugand pigment verde in lavabila fie din amestec de pigmenti galben + albastru, dar nu e la fel de buna ca acea profesionala din cauza reflexiei luminii. Vopseaua profesionala are o reflexie uniforma, fata de cea facuta din pigmenti, deci merita sa dai un banut in plus, pentru un rezultat mai fidel.
Cea albastra profesionala, are acelasi pret ca si cea verde si te incurca grav la haine.