| Muneca a întrebat:

Vreau sa obtin rasad de castraveti intr-un timp foarte scurt Ce trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Lasa semnitele in apa 24 de ore, dupa care planteaza cate doua seminte intr-un paharel, acoperindu-le cu putin pamant(cca 1 cm). Tine paharele la loc luminos si cald.Castravetii nu rasar repede, coaja semintelor este destul de groasa, ai rabdare -in 2-3 saptamani vor iesi plantutele.

| BellaCullen14 a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare. asta-i tot!

| Taterz a răspuns:

Cumperi seminte (gasesti cam la orice magazin de bricolaj - dedeman, etc)
cumperi ghiveci, iei pamant pentru rasaduri, pui semintele in pamant, uzi, si astepti. (nu lasa pamantul sa se usuce prea tare)
oricum, scrie si pe pachetul de seminte exact ce trebuie sa faci cu ele big grin
daca nu vrei sa te pui sa cresti tu, cauta pe google, sunt firme care vand direct rasaduri.

| Stanescu_Alina_1977 a răspuns:

Iti cumperi seminte la plic; acelea sunt mai bune pentru ca -teoretic-sunt si dezinfectate. cumperi pamant-pentru rasaduri sau de flori-jardiniere,ghivece sau pahare de plastic albe(nu transoarente), sau orice alt borcanel de iaurt. le umpli cam trei sferturi cu pamant, il uzi si mai lasi putin. apoi pui semintele in acele vase, le acoperi cu putin pamant, acoperi tava cu paharele/jardiniera/sau vasul respectiv, cu ceva negru:sac de gunoi, punga plastic si dai la intuneric si caldura. am inteles ca tb sa ai cam 21-22 grade in locul unde tii semintele. uzi doar cand e nevoie-cand pamantul din vas e uscat. zilnic descoperi un pic vasele, ca sa nu mucegaiasca pamantul din pahare. cand au rasarit un pic, muti la lumina, dar tot cald sa fie; mai putin cald decat in perioada de germinare. mai cauta pe net, sunt destule sfaturi utile

| camytza a răspuns:

Cumpara samanta si pune-o ori in pahare de unica folosinta(dar trebuie ingaurute in fund) ori in chiveci(jardiniera) le iei pamant cu ingrasamant si trebuie udate si tinute la caldura iar in 3 zle maxim 5 trebuie sa iese