| anonim_4396 a întrebat:

Am o propunere...
Multe operatii se amana din cauza lipsei de sange din spitale. Ce-ar fi sa ne mobilizam, sa alegem o zi pentru fiecare oras si sa donam sange? Ne intalnim mai multi in fiecare oras, mergem impreuna la spital si ajutam lumea cu un gest foarte simplu. Putem organiza asta? Cine se baga?
Inainte de a raspunde acestei intrebari, va rog sa cautati pe internet informatii despre cat de importanta e donarea. happy

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Nu te-ai lasat Adina mmm? happy Eu ma bag, dar precum ti-am spus-o si-n privat este foarte greu. In Bucuresti se dau si bani pentru. acest lucru, si tot nu se duce lumea.
Eu insa ma bag si as strange si ceva lume de pe aici, dar e greu, ar trebui ceva afisat mare pe site de catre admini.
Iti salut initiativa. happy

68 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeti ca suntem pe vremea lui "pazvante chioru" nu ati auzit de alternativele la transfuzii, care tarile mai dezvoltate leau adoptat, sau scuze sunt prea ieftine si sigure si nu sunt pentru toti, ca nu mai ies bani si se reduce riscurile mortalitatii si vor fi prea multi in viata. Detalii la p_dan91yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@p_dan91yahoo.com, ce vrei sa spui? Nu am inteles nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea si eu sa donez si sa ma alaturi voua dar din pacate nu pot ca nu am greutatea necesarasad insa va sustin pe toti.

| dianka_4861 a răspuns:

Eu as dona cu cea mai mare placere...sunt sanatoasa insa am auzit ca trebuie sa ai 18 ani... daca stiti unde pot dona daca sunt mai mica sa spuneti

| shishilik a răspuns:

Si eu am 50 de Kg. Am strans cativa prieteni si mai asteptam utilizatorii din Vaslui. O sa vad la centru daca pot dona sau nu, dar sa speram ca nu e o problema nail biting

| Walkirya a răspuns:

Ce treaba are tiroida cu donatul.eu am tiroida, dar de foarte mult timp ma tot gandesc sa ma duc sa donez sange

| Sabwy a răspuns:

Si eu ..vin ..is din Bucuresti

| alexa_3514 a răspuns:

Eu sunt sanatoasa tun
dar mi-e frica
am doar zece ani si sunt din buzau
brrrrrrrrrrrrrrr numai cand ma gandesc

| paulsimula a răspuns:

Am 13 ani si am donat.(Cu greu)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Super initativa. Sa va zic o faza. am fost la madicul de familie si am intrebat unde pot dona sange (cand m-i s-a mai luat sange pentru analize m-am simtit proaspata, vie, parca imi daduse ceva nu imi luase), mi-a zis ca noi femeile nu ar trebui sa donam ca ...deja donam lunar!crying Fiind mai mica si mai prostuta m-am dus acasa si am abandonat initiativa...crying(Nu faceti ca mine!

| Mihaela_2782 a răspuns:

Adina am 14 ani si vreau sa donez sange. Pot face acest lucru?

| andreea_3150 a răspuns:

Deacord.care ii din lugoj sa ridice mana...laughing

| nenitzu86 a răspuns:

Stiu ca e cam tarziu, dar eu abia acum am vazut intrebarea... Daca se stabileste o zi anume, da un msesaj...

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Sti, sa donezi tu sange, eu nu vreau sa imi irosesc sangele, scuze

| IbanezFender a răspuns:

Cand incepem campania in timisoara sa imi dati un mesaj la:
0762671336 asa este mai frumos in echipa, poate inpartim si pliante
Am putea intreba oameni da,, Credeti ca puteti salva vieti omenesti fara nici un risc? si de mai multe ori pe an?''

| anonimmmmm a răspuns:

Offfff ce as fi vrut si eu dar pacat ca am doar 45 de kg si am avut o operatie la ovar acum 2 lunicrying imi pare tare rau, dar cei care au acceptat sunteti niste oameni cu suflete de aur.Va felicit si Dumnezeu are grija de voi.Sunt sigura

| deeabubu a răspuns:

Eu ma bag anuntati-ma cine se face in bucuresti

| l0rre a răspuns:

E ff greustraight face

| ady_9922 a răspuns:

Adina sa stii ca este foarte buna initiativa ta dar sa o facem in toate judetele asi fi de acord si daca as primi bonuri valorice as fi de acord sa le donam si acele unor case de copii si mai multcelor care se afla pe listele de operatii.sa stii ca eu te sprijin mult succes...

| Deny_9985 a răspuns:

E vreo problema daca sunt minora.de mult timp vreau sa particip la asa ceva dar nu am fost lasata din cauza varstei.happy

| Mihai300_6475 a răspuns:

Sau am putea sa facem impreuna un poster reprezentativ gen "Doneaza sange.toate informatiile." si putem sa il lipim din banii nostri in toate orasele!

| laara a răspuns:

E o idee minunata... Eu din pacate sunt minora si n-am greutatea necesara sad. Multa bafta! :*

| carpediem a răspuns:

Sangele se reface CALITATIV nu cantitativ in 2 ani, mai gandeste-te...

| daniel_5590 a răspuns:

Daca unu din copii de bogati dau sange dau si eu cu prietenii mei, mocca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot dona sange daca am 17 ani. 18 peste 2 luni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot dona sange daca am 17 ani. 18 peste 2 luni? va rog raspundeti urgent!

| morena a răspuns:

Este buna propunerea ta, as vrea si eu sa donez! sunt din Turda si nu stiu unde se doneaza! As face-o din placerea de a ajuta si eu pe cineva! Si nu numai odata! De cate ori e nevoie! nu stiti unde si cand se poate?

| Alina_4790 a răspuns:

Foarte buna ideea! Imi place sa vad ca mai sunt oameni cu suflet care se gandesc si la ceilalti.Sunt foarte sanatoasa si am 51 de kg dar am o singura problema in a dona sange sad nu am varsta necesar am doar 14 ani tatal meu doneaza cam odata la 3-4 luni si mama odata pe an si ma simt bine ca stiu ca parintii mei ajuta oamenii la fel cum fac si oamenii cu inima ca voi oare eu as putea sa donez macar 200 de ml blushing

| flo28 a răspuns:

Eu sunt din oradea am donat in data de 17.02. 2011 foarte putini merg sa doneze din cate am auzit pe acolo

| aladin03 a răspuns:

Este o idee EXCEPTIONALA dar din pacate sa convingi oamenii din zilele noastre"care mai sunt oameni"e greu! bafta multa