| anonim_4396 a întrebat:

Anime nu înseamnă desene? întreb din cuiozitate pentru că, chiar nu ştiu! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da Ioane, desene inseamna...nu conteaza originea cuvantului ca nu schimba nimic.O seara buna.

| OnuOnulică a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc happy o seară frumoasă îţi doresc numai bine!

11 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Hey!
Termenul "anime" este abrevierea cuvantului "animation", dar odata ce a fost preluat de japonezi a fost patentat.
Deci nu mai este un gen cinematografic (ex: animatia), ci a devenit o forma de arta specifica japoniei si inglobeaza toate genurile cinematografice.
De multe ori se creeaza confuzia intre desene animate (animatie) si anime-uri.
De aceea majoritatea care aud de anime-uri (si nu cunosc) se duc cu gandul (instantaneu) la desenele animate. Plus mai vin si cu argumente (sincer, idioate) "te uiti la desene animate" sau "mai esti copil", exemplele pot continua. Necunoscand faptul ca anime-urile nu se adreseaza doar copiilor, ci tuturor categoriilor de varsta, fiind sortate pe criterii demografice.
Dar unele persoane refuza sa accepte acest fapt si nici macar nu urmaresc o serie. Bineinteles nu pentru copii, poate din genul Horror sau Action, Mister sau de ce nu Hentai.winking

Acelasi lucru se aplica manga-urilor (benzile desenate japoneze); manhwa (benzi desenate coreene); manhua (benzi desenate chineze) si benzile desenate occidentale (respectiv comics).

Scuze, m-am cam intins la explicatii.

| OnuOnulică a răspuns (pentru ryuu):

Mulţumesc mult pentru răspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o forma de arta japoneza si i se spune anime, nu desen animat.

| Blamely a răspuns:

Anime e animație, de unde și numele. Desenele sunt în general menite audienței foarte tinere în timp ce anime-urile nu neapărat.

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Anime = animatie, desene
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Eu zic ca este o diferenta intre " anime " si " desene animate " normal, desenele animate sunt pentru cei cu varste mici pana in 12 ani in mare in care nu-i mare chestie si nu seamana cu viata reala, pe cand anime, are o grafica mai buna happy, dar de cele mai multe ori este dedicata celor de varste mai mari si poate sunt face aceste anime-uri doar pentru ca filme, nu s-ar putea face din cauza costurile povesti fiind multe. A si anime-urile sunt facute doar in japonia happy. Deci daca vrei desene animate vezi ca o sa gasesti la TV ceva gen, si daca vrei cauta anime-uri pe net si o sa vezi ca indiferent de varsta unele te vor face sa fi atent putand fi si horror si toate genurile. Si realistice in anumite momente happy

| AbaraiRenji a răspuns:

Anime= desene animate japoneze, deși noi, otaku, nu acceptăm realitatea. T^T laughing

| NOFBD a răspuns:

Anime: desene cu story, un anumit gen, pentru o anumita varsta, sunt creeate in general dupa capitole manga(benzi desenate), grafica este diferita de la un anime la altu, storyul la fel si sunt mult mai multe decat desenele.
Desenele nu stiu dupa ce sunt produse, de exemplu cele cu super eroi creeate de marvel sunt facute dupa comicsuri, benzi desenate color facute de americani sau cine le face.
dar majoritatea desenelor nu au story, nu au grafica, oricum, anime si desene sunt 2 chestii diferite, diferenta de la cer la pamant.

| andru0411 a răspuns:

Anime reprezintă orice film de animație produsă în Japonia sau originară din aceasta. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga.
Desenele sunt filme de animatii produse oriunde.
In concluzie, par la fel dar acestea au un lucru care e difera.

| Pantazi_Ionut_1992 a răspuns:

Anime inseamna desene dar sunt oameni de 20 de ani care se uita la anime asa ca nu este chiar desene