| MXxXMXxXM a întrebat:

Deci diferenta dintre manga si anime e ca defat unele desene anime sunt facute dupa manga care sunt benzi desenate? k eu nu mai inteleg... dau funda la cel mai bun rasp kiss

Răspuns Câştigător
| XDarkAngel a răspuns:

Bună!
Manga se traduce bandă desenată din japoneză în română. Dacă unui producător japonez i se pare interesantă o manga, o transformă în anime, care e un serial animat. De obicei manga şi animele nu e făcut de aceeaşi perosană.
Sper că ţi-am fost de folos.

3 răspunsuri:
| Xpert a răspuns:

Manga este cuvântul japonez pentru benzi desenate. Daca unui producator i se pare interesanta povestea din manga o transforma in anime.De obicei manga si anime-urile nu sunt facute de aceeasi persoana (ex:naruto este o serie manga japoneză scrisă și ilustrată de Masashi Kishimoto iar anime-ul sau a fost produs de Studio Pierrot și Aniplex). Sanatate!

| qxeenbee a răspuns:

Este buna si ce ai spus tu dar mai e o difierentaȘ manga este desenata doar pe alb-negru iar un anime este si color. Mai este si aceea ca manga este banda desenata iar anime este desen animat dar cine nu o stie rolling on the floor

| MXxXMXxXM explică:

Mersi mult kiss