| LegionarulRoman a întrebat:

Exista in romana Monogatari Second Season tradus complet? Caut cu disperare(inca nu m-am uitat la seria Monogatari,dar pana atunci vreau sa ma asigur ca am acces la toate sezoanele :D ). Deseneanimeonline a tradus doar un episod,dandu-ne sperante ca va traduce tot...dar a ramas un vid.

Cum sta treaba cu seria cu Haruhi Suzumiya? Ba este un sezon, ba vad ca s-a relansat cu episoade in plus.Plus ca nu inteleg care ar fi ordinea...

Wiki arata:http://en.wikipedia.org/......a_episodes

Am gasit un site care da prima parte cu 14 episoade(am gasit si filmul animat Disparitia lui Haruhi Suzumiya ), iar pe trilulilu am gasit tradus in romana(doar 11 ep) "Melancolia lui Haruhi Suzumiya sezonul 2 ". Sa faca parte din Season 2?(vezi Wki sus).

P.s: cei care au vazut sa-mi descrie un pic cele 2 serii.

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hei! Inainte de toate, nu am urmarit seriile, deci nu pot sa-mi dau cu parerea. Asa ca am cautat informatii despre anime-urile respective, in special "Haruhi Suzumiya". Dar, cu cat cautam mai adanc, cu atat mai confuz deveneam. laughing

Doar DAO se ocupa de Monogatari, dar dupa cum bine ai vazut este tradus doar primul episod. Asa ca ramane sa-l urmaresti in engleza.

Cat despre Haruhi Suzumiya, foarte ciudata situatie big grin, dar ai doua variante de vizionare. Il urmaresti in ordinea cum a aparut sau in ordinea arc-urilor. Si anume:

- Incepi cu episodul 11
"The Adventures of Mikuru Asahina Episode 00"

- Arc-ul "The Melancholy of Haruhi Suzumiya" are 6 parti si au fost scoase in ordine cronologica: 1-6

- Episoadele, ca sa spun asa, singure:
* ep 7 "The Boredom of Haruhi Suzumiya"
* ep 1 din sez 2 "Bamboo Leaf Rhapsody"
* (revin la sez 1) ep 8 "Mystérique Sign"

- Remote Island Syndrome: 9 - 10

- Sezonul 2 "Endless Eight" ep 2 - 9

- Sezonul 2 "The Sigh of Haruhi Suzumiya" episoadele 10 - 14

- Celelalte episoade singure din sez 1:
* ep 12 "Live Alive"
* ep 13 "The Day of Sagittarius"
* ep 14 "Someday in the Rain"

- Filmul: The Disappearance of Haruhi Suzumiya

Cam asta ar fi ordinea. Sper ca te-am lamurit.

Vizionare palcuta!