| anonim_4396 a întrebat:

Heii,ce inseamna cuvantul "Shounen"?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

O sa ti dau toti termenii

* Shōjo este termenul japonez pentru „domnisoara" sau „fetita". De obicei sant indreptate spre vizionarea de catre fete.
* Shōnen este termenul japonez pentru „baietel". Exemple: Dragon Ball Z, Digimon.
* Seinen este termenul japonez pentru „barbat tanar "si include adolescentii.
*Josei este termenul japonez pentru „tanara femeie".
* Kodomo este termenul japonez pentru „copil". Toate seriile pentru copii sunt incluse aici.
* Bishōjo este termenul japonez pentru „fata frumoasa", si un termen care desemneaza toate personajele feminine frumoase.
* Bishōnen este termenul japonez pentru „baiat frumos", si un termen care desemneaza orice anime ce prezinta baieti si barbati eleganti si frumosi.
* Sentai este, literal, „echipa de lupta" in japoneza. Se refera la orice serial care implica un supererou sau o echipa de supereroi.
* Robot/Mecha face referire la roboţi. Exemple: Mobile Suit Gundam, Mazinger Z.
* Ficţiune apocaliptică şi post-apocaliptica se confrunta cu o lume post-apocaliptica.
* Magical girl (Mahō shōjo) este un subgen al shōjo, cunoscut pentru povestile cu "Magical Girl".
* Magical boy (Mahō shōnen) este echivalentul masculin al Mahō Shōjo.
*Moé face referire la personajele cu comportamente naive, slabe sau dragute. Intr-un fel, nu sant pe de-ntregul independente.
* Expertiza este specializata cu un anumit subiect în fundal. Acestea variază de la sporturi, arte si gatit.
* Lolicon ("Complexul Lolitei") este sexualizarea personajelor feminine tinere, numele venind de la personajul titular al lui Vladimir Nabokov, Lolita.
* Shotacon ("Complexul Shōtarō ") este sexualizarea unui personaj masculin tanar, numele venind de la copilul actor din Gigantor (Tetsujin-nijūhachi-gō).
* Harem este un gen care se concentreaza pe un personaj masculin inconjurat de dragostea mai
multor personaje feminine. Tipic, barbatul locuieste cu cel putin o femeie.
* Harem inversat este genul care inverseaza sexul in harem, unde un personaj feminin este implicata in actiuni romantice alaturi de barbati. De obicei nu este un Shōjo sau anime Josei.
* Ecchi este termenul japonez pentru sexualitate indecenta, derivata din pronuntia japoneza a literei „H", (originea acestui termen nu este prea bine cunoscuta, nici macar in Japonia. Umorul sexual poate fi prezent.
* Hentai este termenul japonez pentru „anormal" sau „pervers". Este sinonim cu pornografia.

* Yuri (Shōjo-ai) este echivalentul japonez al „dragostei dintre fete" (girls-love), concentrandu-se asupra dragostei dintre doua personaje feminine. Yuri este la fel ca Shōjo-ai, insa cateodata implica personaje mai in varsta sau activitate sexuală explicita.
* Shōnen-ai este echivalentul japonez al „dragostei dintre baieţi" (boys-love). Acestea se concentreaza pe dragostea dintre doua personaje masculine.
* Yaoi este ca si „Shōnen-ai", insa de obicei implica personaje cu activitate sexuala explicita.

Aici gasesti informati!
http://miauti.blogspot.ro/p/test.html

3 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Shōnen - este cuvântul din japoneză folosit în engleză pentru manga destinată băieților cu vârste până în 15-16 ani.
{Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Dnen }

| Reiko a răspuns:

Shonen - pentru baieti, shojo - pentru fete.

| ihuaacrazyproduction a răspuns:

Citeste aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Shōnen...
:)si o sa aflii.;)