| yoadeea a întrebat:

Heloooooooooo TPU! stiti niste anime faine? preferabil romance. si descrieri please! cine scrie cel mai frumos anime are raspunsul castigator!

Răspuns Câştigător
| PrettyLittlePsycho a răspuns:

Sukitte ii na eu- Mei Tachibana nu a fost niciodată o fată prea sociabilă...de fapt, şaisprezece ani din viaţă şi i-a petrecut fără a avea prieteni şi fără a acorda atenţie oamenilor, deoarece încrederea în aceştia devenise tot mai şubredă din cauza multor evenimente neplăcute din viaţa sa.
Totuşi, într-o simplă şcoală, într-o simplă zi de şcoală, Mei reuşeşte să îşi schimbe total viaţa, şi asta doar pocnind un om, acesta fiind chiar Yamato Kurosawa, cel mai popular băiat din şcoală. La insistenţele acestuia, Mei ajunge să primească numărul lui de telefon, iar în clipa în care se găseşte la ananghie, îl sună şi îi cere ajutor. Dar voi ce spuneţi de ajutorul lui Yamato... care a fost un sărut?
Va reuşi oare timida Mei să cadă în mrejele cavalerului tuturor fetelor, Yamato?

Kimi ni todoke 2sez - Sawako Kuronuma - numita Sadako de colegii ei de asemănare ei la personajul din The Ring - a fost întotdeauna temuta și neînțeleasa din cauza aspectului ei; zvonuri în jurul valorii de școală raportul pe care ea poate vedea fantome și blestema oameni. Cu toate acestea, în ciuda aspectului ei de rău augur, ea este de fapt o fată dulce și timida care dorește doar să fie în măsură să facă prieteni și să fie plăcuta de toată lumea. Când idolul ei, popular băiat Kazehaya, începe sa vorbeasca cu ea, totul se schimbă. Ea se găsește într-o lume nouă, face noi prieteni și să vorbesc cu diferite persoane, iar ea nu se poate mulțumi Kazehaya suficient pentru a da ei aceste oportunități. Încet, dar sigur, un dulce fior de dragoste dintre cei doi ca acestea să depășească circumstanțele și obstacolele care stau în calea lor.

Bokura ga ita (preferatul meu )- nceputul vieții de liceu. Pentru fetele, care a însemnat și începutul vieții lor de dragoste. Pentru nou student in primul an, Takahashi Nanami (Nana pentru scurt), aceasta nu a fost diferit... Se întâmplă să ajung în aceeași clasă ca și incredibil de popular Yano Motoharu, care spune zvonuri că două treimi din toate fetele sunt garantate pentru a cădea în dragoste cu. Dar va ca sunt adevarate pentru Nana, care spune că, dacă a trebuit să aleagă între plac sau displac, ea ar spune că-i displace!?

Ao Haru Ride- este despre Futaba, o fată care a fost îndrăgostită de un băiat pe nume Kō Tanaka în școala generală. Din cauza unei neînțelegeri, relația lor de prietenie se sfârșește atunci când el se mută în altă școală, pe timpul vacanței de vară. În liceu viața ei este răscolită din nou când îl reîntâlnește pe Kō, acum sub numele de Kō Mabuchi.

Tonari no kaibutsu-kun - Mizutani Shizuku este genul de persoană căreia îi pasă doar de notele sale. Dar când, accidental, merge să-i dea notiţele lui Yoshida Haru, el rămâne convins că sunt prieteni. Haru se dovedeşte a avea o personalitate inocentă, dar cine s-ar fi gândit că-i va mărturisi lui Shizuku? O fată rece şi o relaţie cu un băiat problematic dintr-o nouă perspectivă.

Itazura na Kiss sau "Itakisu", in engleza: "Mischievious Kiss", este un anime despre viata de liceu, perioada examenelor si in primul rand despre prima iubire.
Personajul principal este Kotoko, o fata draguta, in anul 3 de liceu, care este crescuta numai de tatal ei. Ea face parte din clasa 'F'. cei mai slabi la invatatura si este indragostita de Naoki (din clasa 'A'), cel mai destept baiat din liceu, chiar din Tokyo, fiind considerat un geniu, dar prea mandru si increzut.
Dupa 2 ani de admiratie ascunsa, Kotoko se hotaraste sa-i marturiseasca lui Naoki sentimentele pe care le are pentru el si scrie o scrisoare pe care incearca sa i-o dea. Spre surprinderea si dezamagirea ei, acesta o respinge fara ca macar sa se uite la scrisoare, spunandu-i mai tarziu ca "Uraste fetele proaste". Ranita, se intoarce in clasa alaturi de prietenele ei.
Atmosfera este animata de unul din colegii ei de clasa care este indragostit de ea, fapt care nu inceteaza a-l aminti in fiecare zi, incercand zadarnic sa para mai bun decat Naoki.
A doua zi dupa incidentul cu scrisoarea, Kotoko anunta ca se muta impreuna cu tatal ei in casa noua si invita prietenii. Dar noua casa a fost atat de prost construita incat s-a prabusit la primul cutremur din aceeasi zi. Ramasi fara casa, pana cand aceasta este reconstruita, Kotoko si tatal ei sunt invitati sa locuiasca in casa unui prieten al tatalui ei, prieten care este de fapt tatal lui Naoki. Astfel Kotoko ajunge sa locuiasca in aceeasi casa cu baiatul de care este indragostita si care a respins-o. Neavand ce face, Kotoko incearca sa se obisnuiasca cu noua situatie, intelegandu-se cat mai bine cu membrii familiei. Naoki are un frate mai mic care seamana cu el, destept si increzut. Mama lui Naoki o place imediat pe Kotoko, dorindu-si de mult o fata.
In continuare, obligati de situatie, Naoki si Kotoko vor merge impreuna la scoala, vor locui in aceeasi casa, fapt care va provoca destule evenimente comice. Pe parcurs, Naoki ajunge sa o cunoasca mai bine pe Kotoko, descoperind bunatatea din sufletul ei si va incepe so o placa, iar Kotoko, prin felul ei de a fi, incet-incet ii schimba personalitatea rece si increzuta.
Itazura na Kiss este o poveste frumoasa, comica si romantica despre zilele primaverii vietii.

Sankarea- Furuya nu e interesat de lucrurile vii, el are doar zombi în cap! Când pisica lui moare, se decide că va încerca să o reînvie. Între timp, dă din greşeală peste o fată care din cauza încercării ei eşuate de a se sinucide s-a transformat într-un zombi! Ce va face Furuya acum că ceea ce el iubeşte cel mai mult îi stă în faţa ochilor?

Clannad si Clannad After Story. - Pierzându-şi mama când era mic, având o relaţie rece cu tatăl său, nevoit să renunţe la visul său de a juca baschet din cauza umărului său dizlocat, tânărul Okazaki Tomoya, elev în anul 3 de liceu, alege un drum greşit, începând o viaţă de delicvent. Îl întâlneşte pe Sunohara Youhei, care devine cel mai bun prieten al său, de asemenea şi el un delicvent. Indiferenţi în privinţa şcolii, cei doi îşi petrec majoritatea timpului în camera din internat a lui Sunohara, fără a face nimic, lipsind de la ore. Dar viaţa lui Tomoya începe să se schimbe încetul cu încetul din momentul în care întâlneşte o fată aparent ciudată, Nagisa Furukawa, în drum spre şcoală, pe care o încurajează în acel moment. Ea repetă ultimul an din cauza absenţelor făcute în anul trecut, datorate unei boli. Visul ei e de a restabili Clubul de Teatru, care era desfiinţat. Fără să-şi dea seama, Tomoya se apropie de ea, ajutând-o să-şi îndeplinească visul. Pe parcurs, el întâlneşte mai multe fete, cu care se împrieteneşte în scurt timp şi pe care le ajută cu diferite probleme. Dar, în cele din urmă, pe cine va alege Tomoya?

Nana - Komatsu Nana se mută în Tokio, urmându-l pe iubitul ei Shoji. În tren o întâlnește pe Osaki Nana, vocalista trupei Blast, ce își dorește să se mute în Tokio pentru a își urma visul de a deveni cântăreață profesionistă. Cele două Nana sunt total diferite, însă printr-o coincidență ajung să trăiască împreună. Întâmplările petrecute le ajută să lege o prietenie, dar oare aceasta va rezista tuturor încercărilor vieții?

Daca vrei mai multe anime-uri de genu', sa imi spui! happy

2 răspunsuri:
| rapp2020 a răspuns:

HELLLOOO Happy Feet, Up, Cloudy with a Chance of Meatballs 2, Monsters University.iar descrierile le gasesti pe cinemarx.ro cu tot cu trailer, si mai sunt si cu subtitrare in romana(traileru)winking