| Aberdeen a întrebat:

Hey!

Spuneti-mi anime-ul vostru preferat.As vrea sa scrieti DOAR UNUL, desi sunt convinsa ca aveti mult mai multe recomandari.
Nu vreau nici argumente ori spoilere, ci doar anime-ul si genul din care face parte.

MULTUMESC!

33 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Iti spun anime-ul, dar iti fac si o mica descriere.
Am ales Death Note, desii am altul care ramane mereu pe primul loc, insa acesta este aproape pe acelasi loc.
Povestea este simpla si complexa in acelasi timp, un adolescent, Light Yagami, vrea sa devina Zeul Noii Lumi, prin puterea unui carnet prin care poate omora pe oricine.
Nu iti explic mai multe, o sa vezi in anime.
Ce mi-a placut.
In primul rand, ideea, eu urasc oamenii din multe motive, deci este anime-ul perfect pentru mine.
Intorsaturile de situatie, si o gramada de puzzle-uri rezolvate si elucidate cand nici nu te astepti, lucruri care par ceva si de fapt sunt altceva, idei de la care nu te astepti, si nu stii de unde vin decat la sfarsit, cand iti sunt explicate foarte atent, cat sa intelegi.
Plus ca finalul este unul... sa faci un Shinigami, si anume un zeu al mortii, sa se distreze atat de mult, incat sa refuze sa mai scrie in carnetul sau numele oamenilor, anii pe care-i scot din moarte aceluia, mult mai rapida decat ar trebui, revenind shinigamului, si astfel casrtigand ani in plus.
Sa faci unul sa prefere sa nu mai scrie, si sa imbatraneasca, pana moare, pentru ca un singur om pe Pamant ii putea oferii distractia necesara, este ceva.
Plus ca sunt multe lucruri inca neintelese din el, ceea ce-l face si mai interesant.

| Aberdeen explică (pentru MenInShadow):

Buna alegere!
Este unul din preferatele mele, de asemenea, deci l-am vazut deja.Eu zic ca nu e un anime pentru orice, iar mesajul poate fi intrerpretat in multe feluri.
Multumesc oricum de raspuns!

| ryuu a răspuns:

Hey!
Dupa ce am urmarit multe anime-uri este dificil sa aleg doar un anime preferat. http://myanimelist.net/animelist/ryuu_ro&show=0&order=4
Dar o sa incerc.
"Bakuman" - 3 sezoane
http://myanimelist.net/anime/7674/Bakuman.

| neca a răspuns:

Kino's journey
face parte din genurile: Fantasy, Science Fiction, Adventure, Drama

| Nanami利 a răspuns:

Kamisama hajimemashita-romance, comedy. E cel mai tare:X

| ayosmdk a răspuns:

Kuroshitsuji

| Blackyuu a răspuns:

Deci cand spui "un anime" ma doare asa de tare capul cate faze din anime-uri imi vin in minte cred ca o sa explodeze! sad

| Aberdeen explică (pentru Blackyuu):

Stiu.Crede-ma, si mie imi este adesea greu sa ma hotarasc in asemenea cazuri...Dar, totusi, am preferat sa cer doar un anime deoarece asta ma va ajuta mult mai usor in a ma decide pe ce anime sa ma axez pe viitor.

| Cupcakestar a răspuns:

Cu siguranta DeathNote!love struck(a fost ca "Inceputul unei noi lumi" pentru mine, de aceea este atat de special, dar desigur mi-au mai placut si altelehappy

| Aberdeen explică (pentru Cupcakestar):

L-am vazut pe acesta, si iti dau cu adevarat dreptate!
Imi mai poti recomanda un altul?

| Cupcakestar a răspuns (pentru Aberdeen):

La fel ca DeathNote, ei bine ar mai fi:
Another
Psyho Pass
Darker Than Black 1 si 2
Spiral
Psihic Detective Yakumo
Monster
Code Grass
Hellgirl...
Si...chiar ieri am vazut un Ova, absolut genial!
Se numeste "Grave of the Fireflies", chiar ti-l recomand am plans o gramada!>.<
App. daca ai spus ca te-ai uitat la DeathNote asta inseamna ca ai ascultat o melodie de la Nightmare si Maximum The Hormone(astia nu imi plac, dar am zis sa spun si de ei:)))
Cum ti s-a parut melodia de la Nightmare? https://www.youtube.com/watch?v=3ha6Fy4wxs8 (ti-am dat cu videoclipul asta;)

| Aberdeen explică (pentru Cupcakestar):

O am in playlist de ceva vreme! happy
Cred ca e singura melodie care imi place de la Nightmare(desi n-am ascultat prea multe), iar melodia din oppening-ul al doilea al serialului chiar nu imi place, drept sa iti spun.

Multumesc de raspuns!

| Cupcakestar a răspuns (pentru Aberdeen):

Oricand,aici,pentru a ii ajuta pe ceilalti!winking

| Amiira a răspuns:

Anime-uri sunt o arta,una in care se pune suflet, doar asa reusesc sa ne "atinga inima", si ne raman intiparite in minte. Daca vrei arunca o privire aici pentru cateva: http://anime-ro-sub.ro/

| Aberdeen explică (pentru Amiira):

Frumos, dar ca și în realitate, puține sunt de fapt lucrurile de calitate, și puține sunt acelea în care cineva și-a pus tot sufletul pe tavă. În ultimul timp apar tot mai multe animeuri care se abat de la "regula" asta.

| Reiko a răspuns:

Kuroshitsuji : Action, Comedy, Demons, Fantasy, Shounen, Supernatural

| Deriol a răspuns:

Naruto.

| Aberdeen explică (pentru Deriol):

Sunt la zi demult cu episoadele!
Ce sa zic.Naruto, isi merita popularitatea big grin...

| Deriol a răspuns (pentru Aberdeen):

Si eu sunt la zi cu ele, ador Naruto, este cel mai misto anime.

| Aberdeen explică (pentru Deriol):

Ce greu trec zilele pana joi!

| Deriol a răspuns (pentru Aberdeen):

Da, dar suspansul e partea cea mai frumoasa.

| Aberdeen explică (pentru Deriol):

Eh, trebuie sa recunosc totusi ca scoala umple cam tot ce-a mai ramas din suspans laughing

| Dalyan a răspuns:

Greu de ales.dar cred ca e:
*Psycho-Pass - Action, Sci-Fi, Police.

| ςгเรtเภยкค a răspuns:

Buna,
Anime-ul meu preferat este: Fairy Tail.
Genuri: Action, Adventure, Comedy, Fantasy.

| RândunelPisică a răspuns:

Preferatul meu clar este : Psycho-Pass

| erzabadgirl08 a răspuns:

Fairy Tail- Adventure, Ecchi,

| maychanges a răspuns:

Soul eater.

| XxXLoL1xXx a răspuns:

Sword Art Online; x.
Gen: Actiune, Aventura, Fantezie, Romantic

| Copildeciocolata a răspuns:

Fairy tail :Shoen, Comedy, Actiune, Adventure si putin ecchi

| Alina12389 a răspuns:

Itazura na Kiss -Drama, Comedy, Romance

| saitary a răspuns:

Cel mai tare anime e Angel Beats si Cowboy Bebop din tot ce am vazut pana acum happy

| Aberdeen explică (pentru saitary):

Si de ce iti plac mai exact, daca nu te superi?

| saitary a răspuns (pentru Aberdeen):

Foarte multe animeuri ai sa vezi la naruto, bleach, one piece, death note .....ca ei lungesc foarte mult fata de o manga si nu e transmis niciodata 100% ceea ce a vrut cel care a creat manga respectiv Angel Beats si Cowboy Bebop(mangaka) si da un punct forte e si muzica de calitate si daca mai vrei sa iti mai dau argumente poti sa ma contactezi big grin