| T0T a întrebat:

Îmi ziceți niște anime-uri în special psihologice care pot avea și doze horror sau chiar romantice? Pe cele mai bune din ce am observat consider că le-am văzut deci dacă veniți cu ceva nou pentru mine și ok, fundă.

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu / deși probabil l-ai văzut, este destul de cunoscut și combină oarecum toate 3 genurile menționate de mai sus, dacă nu l-ai văzut chiar ți-l recomand!

One Outs / un anime sportiv și psihologic, acel gen de anime cu protagonist geniu, merită să-i dai o șansă! :)

Shinsekai yori / Un anime genial, dar la care trebuie să ai puțină răbdare, este destul de încurcat, sau cel puțin așa îți va da impresia în prima jumătate!

Shiki / Acesta nu este neapărat unul psihologic, ci mai degrabă mister, supranatural, thriller și puțin horror, în orice caz mie unul chiar mi-a plăcut, deși te anunț de pe acum că este puțin cam violent (puțin mai mult!)! :)

Shinreigari: Ghost Hound / mister, psihologic și supranatural, nu e chiar wow, dar are un stil destul de interesant și oarecum unic! PS. are un opening destul de interesant, încă îl ascult și acum când mai dau de el! =)) ( https://www.youtube.com/watch?v=h6-kETedHFI )

Omoide no Marnie (film) / un film destul de clasic mister și psihologic, făcut chiar destul de recent (2014) de către Studio Ghibli, cred că-ți va plăcea și acesta!

Am văzut și toate cele care le-a pus Sakura13574, Zetsuen no Tempest, Danganronpa și Mirai nikki sunt destul de slăbuțe părerea mea, iar restul dacă nu ai văzut vreo unul din ele, sunt destul de bunicele și merită o șansă!

Altele în genul acesta nu am mai prea văzut, cu excepția la Another, care nu cred că mai are nevoie de vreo introducere... =)) dar tot în genul ăsta am în plan să văd și eu următoarele.
1. Monster
2. Mahou Shoujo Madoka★Magica
3. NHK ni Youkoso!
4. Higurashi no Naku Koro ni
Din ce am auzit toate sunt destul de bune! :)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Death Note
Monster
Spiral(Spirala)
Blue Gender
Yu Yu Hackusho
Blood +
Mirage blaze

| Sakura13574 a răspuns:

Boku dake ga inai machi
Death note
Death parade
Zetsuen no tempest
Zankyou no terror
Danganronpa
Mirai nikki
Tokyo ghoul...

| LuluOneMillion a răspuns:

Psycho-Pass, numele spune totul.

| Minako01 a răspuns:

Death Note (probabil l-ai vizionat si daca da imi pare rau ca il zic din nou)
Code Geass (aici se combina psihologicul cu strategia)
Log Horizon (aici e mai multa strategie)
Mie mi s-au parut interesante aceste animeuri si sper ca am fost de folos.