| smokeflame a întrebat:

Am nevoie de ajutor din nou.
Acum ca am terminat si Death Note, nu mai stiu ce anime sa urmaresc. Pana acum am mai vazut Bleach si Naruto si mi-au placut foarte mult( in special Bleach- a fost super ). Ce imi recomandati dintre Elfen Lied, Soul Eater, Vampire Knights, Aoi Bungaku si Angel Beats? Dupa ce alegeti, daca puteti faceti-mi si o scurta descriere ca sa-mi dau seama cu ce se mananca respectivul. Daca aveti si alte sugestii nu ma deranjeaza. Multumesc!

3 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Eu as alege Soul Eater si Aoi Bungaku.Si Elfen Lied am auzit ca e bun, dar inca nu l-am urmarit.
In Soul Eater e vorba de niste elevi care invata intr-o scoala numita Shibusen, condusa de un Shinigami. Elevii sunt ordonati in echipe de cate doi de obicei(unul e maestrul iar celalalt arma) si se lupta cu diverse creaturi, vrajitoare, etc.Ca bonus, scoala ascunde un secret, tot ce se intampla in anime este in final in legatura directa cu asta.Mai mult nu zic.
In Aoi Bungaku sunt doar 12 episoade.E mai divers si nonconformist.O colectie de povesti. Urmareste-l doar daca vrei ceva diferit(orice ai intelege prin asta).
http://myanimelist.net/anime/7193/Aoi_Bungaku_Series
Uita-te la care-ti suna mai interesant, nu stiu ce sa-ti zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vampire Knight.

Aşa deci, este o fată, Yuuki, iar când era mică era să fie omorâtă de un vampir, dar e salvată de un alt vampir, Kaname (awww, cât e de drăguuuț :3).
Ea a fost adoptată de directorul unei şcoli care în timpul zilei predă oamenilor iar în timpul nopții vampirilor. Yuuki şi Zero (şi ăsta-i drăguuuuț) sunt prefecți, adică au rolul de a patrula noaptea pentru a vedea dacă e totul în regulă. Ei cresc împreună de 4 ani, de când directorul l-a adoptat şi pe el, când părinții lui au fost ucişi de un vampir. Zero urăşte vampirii, dar ascunde un lucru... şi el e un vampir. A fost transformat în vampir când au murit părinții lui. Erau nişte pastile pe care trebuia să le ia (un fel de înlocuitor al sângelui), dar organismul lui le-a respins, aşa că... într-o seară s-a transformat atât de mult încât a muşcat-o pe Yuuki pentru sânge.
Ea află adevărul şi e genuuuul ăla de şoc, foarte dramatic.
Ah da, Kaname şi ceilalți vampiri (care au sânge nobil) sunt în conflict cu Zero, care încă stă cu studenții obişnuiți, care nu ştiu că el e vampir.
Apoi mai apare un vânător care şi-a pierdut un ochi pentru a-l salva pe Zero când era copil, dar acum trebuie să îl ucidă pentru a nu ajunge un vampir de gradul E (de-ăia care omoară oameni) şi aiiiiici începe cu adevărat toată acțiunea...sau drama.
Pe parcurs, anime-ul dă o senzație cum că Yuuki trebuie să aleagă între Kaname şi Zero. Cred că aşa şi este de fapt :))
Ea ține la amândoi, însă vrea să îl protejeze pe Zero cu orice preț.
Kaname l-ar fi putut omorî oricând pe Zero, dar nu face asta pentru a nu o pierde pe Yuuki.

| JustLiv a răspuns:

Ok, daca iti plac anime-urile horror, iti recomnd 'Another', chiar daca nu e in lista. Din pacate are doar un sezon cu 12 episoade, dar se zvoneste ca o se faca si un sezon 2. Este vorba despre un tanar, Kouichi Sakakibara, care se muta in Yomyama de Nord. Acolo se zvonea ca o clasa era blestemata. Iar norocul lui este ca a cazut fix in acea clasa. Acea clasa din scoala detine un secret despre care nimeni nu trebuie sa vorbeasca… Primavara, 1998. Cand Kouichi Sakakibara (in varsta de 15 ani) se transfera la Scoala Mijlocie Yomiyama Nord, simte ceva nepotrivit in atmosfera clasei careia pare sa-i fie frica de ceva. Kouichi este atras de o fata misterioasa, Mei Misaki, si incearca sa o contacteze, doar ca sa afle mai multe mistere. Toata lumea (colegii, scoala, parintii ei) o ignorau total pe aceasta fata. Se zvonea ceva despre 'un elev in plus'. Odata ce se imprieteneste cu Misaki, clasa este lovita de un dezastru pe care nimeni nu si l-ar fi putut imagina! Ce anume se intampla in aceasta "lume"? Este palpitant si mie una chiar mi-a placut!