| endorphins a întrebat:

Salutare!
Acum ceva timp mi-am adus aminte de un anime pe care l-am urmarit cand eram mai mic. Problema e ca nu ii mai stiu denumirea si din cauza asta nu il pot gasi.
Va voi spune cateva lucruri pe care mi le amintesc. Dupa asta, ma bazez pe voi sa imi spuneti cum se numeste acest anime.
Indiciile sunt:
-anime-ul consta in lupte intre niste dinozauri care se pot transforma in vehicule
-fiecare dinozaur/vehicul este condus de un baiat sau o fata
-personajul principal are un dionazaur portocaliu care se transforma intr-o motocicleta(tot de culoare portocalie)
-oarecum, personajul negativ este un cavaler cu o sabie foarte mare; din cate imi amintesc eu, acest cavaler totusi vorbeste cu personajul principal intr-un mod familiar
-cred ca exista mai multe sabii din astea; una dintre sabii ajunge spre finalul anime-ului la personajul principal iar acesta devine atat de puternic incat nu se mai poate controla (nici el, nici dinozaurul sau robotic)
-personajul principal, odata ce va obtine sabia aceea, cumva va fi acoperit de o armura din cap pana in picioare
-personajele pozitive ale acestui anime sunt foarte unite(intr-un grup), fiecare avand propriul sau vehicul/dinozaur
-cavalerul de care va spuneam mai devreme avea ca vehicul o masina(care de fapt era si dinozaur, dupa cum bine stiti).
-anime-ul acesta l-am vazut pe A+ daca nu ma insel. Cred ca in jur de anul 2006 vizionam acest anime(nu stiu daca a fost mai devreme sau mai tarziu).
Cam atat stiu. Daca imi voi mai aminti ceva o sa va spun.

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey! Anime-ul se numeste "DICE"
http://myanimelist.net/anime/2285/D.I.C.E.