| HaruNoHate a întrebat:

Stie cineva ce fel de genuri sunt yuri, yaoi, mecha, ecchi? sau ce inseamna? dau funda.

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Salut.

Mecha - anime / manga cu roboti, cyborg etc

Ecchi - anime/manga cu continut erotic/pervers (ATENTIE nu pornografic)

Yuri si Yaoi fac parte din genul Hentai (pornografic).
Yaoi - relatii sexuale intre personaje de sex masculin
Yuri - relatii sexuale intre personaje de gen feminin

Iar pentru a nu cunfunda genurile Yori, Yuri cu cele Shonen-ai,Shojo-ai;
O sa dau o definitie si a celorlalti doi termeni:
Ambele genuri (Shonen-ai, Shojo-ai) sunt folosite in anime-uri/manga cu o poveste romantica normala.Si anume:
Shonen-ai = relatie de dragoste(banal) intre doua personaje de sex masculin
Shojo-ai = relatie de dragoste intre doua personaje de sex feminin

4 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Yaoi - gai
Yuri - lesi
Ecchi - erotic
Mecha -roboti

http://miauti.blogspot.ro/p/test.html

Aici toate genurile

| ピンク a răspuns:

Yuri - dragoste intre fete, de obicei acestea intretin relatii sexuale (dragostea pura intre fete se incadreaza in categoria 'Shoujo Ai')
Yaoi - aceeasi chestie ca mai sus, doar ca de data aceasta vorbim despre baieti (dragostea pura intre baieti se incadreaza in categoria 'Shounen Ai')
Mecha - anime si nu numai (de asemenea exista si jocuri, filme etc.) cu roboti/cyborgi. Dar nu orice fel de roboti, ci mai exact cei care pot fi condusi din interior (ca niste masini)
ex. http://media.animevice.com/uploads/0/4/3356-eurekatv.jpg
Ecchi - sexy, contine imagini si o poveste cu un foarte usor aer pornografic, dar nu este chiar 18+. Cu alte cuvinte, pervers

| xCottonCandy a răspuns:

Yuri-reprezinta un anime ce au ca tema iubirea intre doua fete.
Yaoi-iubire intre doi baieti.
Mecha-anime despre masinari, chestii SF
si ecchi-anime-uri din alea mai perverse.

| Roxy9809 a răspuns:

Yaoi - gen de manga cu relații de dragoste între bărbați/ băieți.
Yuri - gen de manga cu relații de dragoste între femei/ fete.
Ecchi - gen de manga destinat vârstei 18+
Mecha cred ca sunt alea cu roboti