| Toffifen a întrebat:

Hei! Puteți sa îmi descrieti categoriile de anime,nu înțeleg toate denumirile.
Macar la : echi,harem,shoujo,Josei,mecha,shounen,shounen ai,shoujo ai, yuri, yaoi.
Va multumesc! :***

Răspuns Câştigător
| 01000001 a răspuns:

Ecchi - Așa se pronunță litera "h" în japoneză, făcând referență la cuvântul "hentai" ce se referă la manga, anime și jocuri cu conținut erotic. Ecchi nu ajunge chiar acolo, dar este foarte sugestiv.
Harem - se referă la subgenerul în care un bărbat este înconjurat de mai multe femei diferite (de multe ori trăiesc sau petrec mult timp împreună).
Shoujo - este generul de anime sau manga făcut pentru audiență feminină adolescentă.
Josei - este generul de anime sau manga adresat femeilor adulte.
Mecha - acest stil de anime are roboți (în general protagonistul controlează robotul și luptă împotriva altor roboți, monștrii...)
Shounen - gener adresat publicului adolescent masculin.
Shounen ai - termen occidental pentru a face referință la generul de anime ce are ca temă principală relații sentimentale cu conținut sexual explicit între bărbați (adulți sau adolescenți).
Shoujo ai - anime ce are ca temă principală relațiile sentimentale și sexuale între femei.
Yuri - termen japonez ce face referință la dragostea între femei.
Yaoi - termen japonez ce se referă la dragostea între bărbați.