supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

A reusit cineva sa-si antreneze creierul sa adoarma in 5 minute? Cum? Eu ma foiesc si nu reusesc sa dorm 8 ore. Ma pun la 22 sau 22:30 in pat si adorm dupa 1. Si ma trezesc la 6 in fiecare zi fara ceas. De cateva zile sunt fff obosita. Cafea beau doar la 7 dimineata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te contrazici singura aiurea.
Tu te culci tarziu pentru ca asa te fortezi tu de obicei si asta pentru ca esti tanara si ai alta energie in tine. Apoi normal ca dimineata te trezesti obosita, chiar si daca faci 7-8 ore de somn.

Invata sa dormi corect. Si nu te mai minuna atat degeaba asteptand ca si pe TPU sa vina lumea sa te aprobe in cor, gen: daaaa, nici noi nu dormim normal.

Eu dorm la 22 sau 22:30 si ma trezesc la 6, exceptand prin weekenduri (desi pana si atunci tot nu ma fortez sa stau treaz mai mult decat trebuie). N-am nicio problema in rest. Dar obosesc mult in timpul zilei. Mai ales ca imi obosesc foarte mult ochii, eu lucrand la PC.

Te-ai trezit la 5? Foarte bine. E o ora excelenta de trezit desi pentru unii pare mult prea devreme. Intrebarea e insa, la cat te-ai culcat?

Ia vezi si aceste clipuri:
https://www.youtube.com/results?search_query=benefits+of+waking+up+at+5

10 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Inainte de culcare iti recomand sa bei un
ceai de levantica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cineva care se lauda ca nu mananca prajeli o duci cam rau cu somnul. Si din pacate ai incredere cand iti spun ca poti sa mananci tu cate in luna si in stele, dar daca nu dormi corespunzator o mierlesti grav ca adult mai tarziu. Efectele apar destul de timpuriu in ziua de azi, mai ales de cand cu asaltul tehnologiei (retelele sociale, gaming noaptea tarziu, seriale, etc.)
Somnul >>>> mancatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai ca acum am citit ca bei cafea si dimineata. Bre, aia e Cola calda fara zahar (desi multi adauga si din asta din abundenta). Bauta prea des si asta genereaza probleme mari.
Stati la un loc ca va omoara lucruri pe care le considerati perfect normale pentru ca nu auziti de ele ca-s nocive.
Nu exista lucruri nocive, ci obiceiuri nocive.
Acum normal ca si cafeaua iti afecteaza somnul.

In alta ordine de idei, daca nu obosesti serios in timpul zilei n-ai cum sa dormi normal oricat ai incerca, mai ales cand deja te tot dereglezi. Degeaba o dai pe ceaiuri si diverse alte lucruri artificiale pentru a dormi. Cand nu faci nimic toata ziua n-ai cum sa iti mentii un obicei de a dormi la ora X, nu la X+3.

Fa o activitate care te oboseste (de la efort fizic pana la citit/invatat), asa vei avea parte de cel mai bun somn.
Si nu manca seara tarziu, mai ales dulciuri.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Citesc zilnic si invat cate ceva, fac miscare, asa sunt de mult cu somnul si stiu ca o sa ma afecteze, deja ma afecteaza, cel putin cu memoria stau foarte aiurea. Si cafeaua am redus-o mult in ultimele luni sad cred ca o sa ma apuc de alergat seara

| wpetterssone a răspuns:

Eu am un program de somn foarte ciudat, pentru că mă pliez pe serviciu. Dacă lucrez ziua, mă culc la 22:30 - 23:00 și mă trezesc la 07:00 - 08:00. Dacă lucrez noaptea, dorm de la 14:00 la 18:00 și în următoarea zi de la 10:00 la 13:00. Dacă nu lucrez, dorm de la 22:30 - 23:00 la 07:00.

| supadeceapa explică (pentru wpetterssone):

Nu stiu cum reusesti...

| wpetterssone a răspuns (pentru supadeceapa):

Reușesc, pentru că de doi ani am același program.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Reușește pentru ca muncește.
O sa vezi ca atunci când nu mai lenevești ziua nu ai încotro și te ții de program. Dar cum am zis, trebuie sa renunți și la restul obiceiurilor care îți perturba somnul. Degeaba pretinzi ca tu faci sau nu faci un lucru, realitatea e ca îți strici somnul. Nu ai idee cât este de important pentru starea generală de sănătate a organismului.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Acum 2 ani am lucrat o vara intr-un restaurant cate 12 ore pe zi, alergam toata ziua, ridicam oale cat mine si tot dupa 1 ma culcam.

Azi m-am trezit la 5 si m-am chinuit sa mai motai pana la 8 jumate.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Pai asta incerc sa fac, sa ma invat sa dorm corect. Mi-a luat mult sa ajung sa ma trezesc natural, fara ceas, la 6.
M-am pus in pat la 23 si cred ca m-am foit 2 ore. Stiu ca e bine sa te trezesti la 5, nu ma deranjeaza asta, ma dispera ca nu pot sa adorm repede, ma foiesc cateva ore oricat de obosita as fi. Aseara eram moarta si tot n-am adormit cum am pus capul pe perna. Zilele astea am mult de invatat si nu am cum sa ies din casa, o sa incerc de sambata sa nu mai beau cafea si sa ies sa fac mai multa miscare ca de obicei, altfel nu stiu cum sa ma obosesc pana incepe facultatea ca in rest citesc mult si imi obosesc ochii si la PC

Mersi de raspunsuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Te contrazici singura aiurea.
Tu te culci tarziu pentru ca asa te fortezi tu de obicei si asta pentru ca esti tanara si ai alta energie in tine. Apoi normal ca dimineata te trezesti obosita, chiar si daca faci 7-8 ore de somn.

Invata sa dormi corect. Si nu te mai minuna atat degeaba asteptand ca si pe TPU sa vina lumea sa te aprobe in cor, gen: daaaa, nici noi nu dormim normal.

Eu dorm la 22 sau 22:30 si ma trezesc la 6, exceptand prin weekenduri (desi pana si atunci tot nu ma fortez sa stau treaz mai mult decat trebuie). N-am nicio problema in rest. Dar obosesc mult in timpul zilei. Mai ales ca imi obosesc foarte mult ochii, eu lucrand la PC.

Te-ai trezit la 5? Foarte bine. E o ora excelenta de trezit desi pentru unii pare mult prea devreme. Intrebarea e insa, la cat te-ai culcat?

Ia vezi si aceste clipuri:
https://www.youtube.com/results?search_query=benefits+of+waking+up+at+5