| Tzigaret a întrebat:

A trecut cineva prin depersonalizare/derealizare?
Cum ati scapat? Rog sa comenteze doar cei ce au avut asta si stiu despre ce e vorba.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Definește - să ințelegem și noi - ce-i aia depersonalizare la 25 de ani?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru sierra1):

Depersonalizarea e atunci când persoana pierde contactul cu propriul corp. Nu mai acceptă că ăla e corpul lui, că alea sunt amintirile lui, își poate pierde simțurile, se detașează efectiv de corp.
Derealizarea e atunci când este atunci când persoana pierde contactul cu mediul din jurul lui. Se simte dintr-o dată pierdut, nu recunoaște deloc nici cele mai cunoscute inițial locuri, gen casa lui.
E o tulburări disociativă

| sierra1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Trebui să-l lași pe intrebător să ne lumineze, poate el are o altă viziune

| ShaOfHatred a răspuns (pentru sierra1):

Aici nu merge cu "altă viziune". Aici vorbim de afecțiuni psihice, studiate și definite. Nu este loc de interpretare.

| sierra1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

și cine zici tu că a "studiat și definit" ce ingâna userul?

Tu?!

| ShaOfHatred a răspuns (pentru sierra1):

Ăm, oamenii de știință? Și știința nu are "viziuni". Știința are definiții clare și precise. Nu interpretări. De aceea ziceam că nu poate userul să aibă o altă viziune, deoarece viziunea asupra unor astfel de afecțiuni este definită la fel pentru toată lumea.

| sierra1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

știința legată de depersonalizare/derealizare pe care leTU l-ai studiat?

hai mami fii serioasă, ia o vacanță - e vremea lor - că nu-ți strică

| ShaOfHatred a răspuns (pentru sierra1):

Da, știința numită psihologie.
Sincer, chiar aș avea nevoie de o vacanță, dar n-am timp liber pentru atâta relaxare sad

| sierra1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Te-am intrebat clar: ai studiat TU așa ceva?

e la fel de clar că nu, deci ia-ți vacanța la care tânjești și lasă subiectul baltă, că e lunecos pentru tine

| ShaOfHatred a răspuns (pentru sierra1):

Evident că l-am studiat, că altfel nu răspundeam ca să mă bag în seamă ca anumiți

| sierra1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

" ShaOfHatred : Evident că l-am studiat"

îhî, in stația de tramvai, ce să zic...

| LordCristobal a răspuns:

Wow,dupa ce am vazut intrebarea m-a interesat pe net ce inseamna depersonalizarea si derealizarea.Sunt lucruri nasoale si nici la cei mai rai dusmani ai mei nu mi-as dori sa le aiba.
Cred ca antidotul perfect la aceste afectiuni psihice ar fi urmatoarele lucruri:sa ai principii de viata sanatoase, sa ai incredere in tine, sa fii infipt si foarte hotarat in viata si sa ai un scop in viata ca sa poti merge inainte.Si trebuie sa fii o persoana cat mai activa su sa nu lasi creierul sa lancezeasca adica sa faci ceva tot timpul.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru LordCristobal):

O dată ce ai afecțiunile astea, nu scapi niciodată de ele. Antidotul sunt pastilele și terapia. Prevenirea e să ai grijă de tine fizic și psihic.
Dar dacă e genetic, you're fucked

Răspuns utilizator avertizat
| teclado a răspuns:

Aur coloidial ionic si platina coloidala reface neuronii si gandirea.
tinerea de minte
se repara important este sa faci sport si sa dormi sa te odihnesti si sa iti bagi piciorul in el de stres
orice fel de stres